oglu ostať v Číne.
"Komunikujeme s čínskou vládou," dodal Schmidt s tým, že obchod Google v Číne je "dnes nezmenený" a spoločnosť sa stále riadi miestnymi zákonmi a stále ponúka cenzurované výsledky vyhľadávania. Ako dodal, Google by veľmi rád ostal v Číne. "Urobili sme silné vyhlásenie, že si želáme ostať v Číne. Máme radi Číňanov a Číňanky, máme radi našich čínskych zamestnancov a zamestnankyne. Páčia sa nám tam obchodné podmienky, ale radi by sme to robili pod inými podmienkami ako doteraz," vyjadril sa.
Spor Číny a Google spôsobil kyberútok na internetového giganta, ktorý majú na svedomí pravdepodobne čínski vládni hackeri a hackerky. Google vtedy pohrozil odchodom z Číny, ak nebude môcť poskytovať necenzurované vyhľadávacie služby. Čína na to reagovala chladne a vyhlásila, že ak chce Google odísť, môže.
Samotné vedenie Googlu vraj nie je jednotné v názore, či odísť alebo nie. Za to, aby firma trvala na zrušení cenzúry, je spoluzakladateľ firmy Sergej Brin, ktorého rodina zažila cenzúru ešte v bývalom Sovietskom zväze. Súčasný šéf Googlu Eric Schmidt bol od začiatku proti takémuto kroku. Podľa nepotvrdených informácií Google vyšetruje, či v útoku nemohol pomáhať niekto z čínskej pobočky.