SME

Krása vesmírna

Galaxie, hviezdy, ľadové objekty na konci slnečnej sústavy. A ľudské ďalekohľady, ktoré to všetko vidia.

(Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA zverejnil ďalšie snímky, ktoré hovoria o svete, čo máme všetci nad hlavou.

Za galaxiami ostáva stopa. Dva chvosty nasnímané pomocou rontgenového žiarenia sa tiahnu aj za galaxiou ESO 137-001. O svetlejšom chvoste sa vedelo už dávnejšie, prítomnosť druhého však vedcov prekvapila. Oba však vznikli vtedy, keď studený plyn z materskej galaxie narazil na horúci plyn vesmírneho okolia - skupiny galaxií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Jupiter sa budúci rok vydá misia Juno. Bude skúmať, či planéta má pevné jadro, lepšie spozná jej magnetické polia a ponúkne vedcom presnejšiu mapu povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Galaxie sú rodiskom nových hviezd. Nie však vždy, v prípade "neďalekej" malej špirálovej galaxie NGC 2976 už nové hviezdy skoro nevznikajú. A aj tie výnimky za to môžu ďakovať okolitým galaxiám.

Hubbleov vesmírny ďalekohľad našiel (zatiaľ) najmenší objekt Kuiperovho pása. Ľadové teleso má zhruba kilometer a poletuje na okraji našej slnečnej sústavy.

Jupiterove mesiace. Prvý raz si ich všimol už Galileo Galilei, lepšie zábery Io, Europy, Ganymeda a Callisto nám priniesla planetárna sonda New Horizons. Na snímke vidieť porovnanie ich veľkostí a zoradené sú podľa svojej vzdialenosti od Jupitera.

Čierna diera v strede našej galaxie nie je práve veľký jedák. Vedci zistili, že nepohlcuje príliš veľa hmoty. Sagittarius A* síce získava čosi zo slnečných vetrov blízkych supermasívnych hviezd, no aj toho je pravdepodobne menej, než odborníci pôvodne predpokladali.

SkryťVypnúť reklamu

Názov tohto článku sme si požičali od výtvarníčky Renáty Ormandíkovej, ktorá v rovnomennom bratislavskom obchode/galérii predáva štrikované objekty.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

Autor: (tp) / FOTO - NASA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu