Košice 20. apríla (TASR) - Na Slovensku je evidovaných 208 kriticky ohrozených živočíšnych druhov. Jednému z nich, korytnačke močiarnej (Emys orbicularis), bolo venované trojdňové medzinárodné sympózium, ktoré dnes skončilo v Košiciach.
Korytnačka močiarna je pôvodným druhom našej fauny a zároveň jedinou korytnačkou žijúcou v strednej Európe. Samice dorastajú do dĺžky 20 cm, samce dosahujú 17 cm. Jej ideálnym životným priestorom sú zarastené mŕtve ramená riek. V minulosti sa vyskytovala prakticky v celej Európe s výnimkou Britských ostrovov a Škandinávie. Dnes sa objavuje ostrovčekovito a vo väčšine krajín je na ústupe. Napríklad v susedných Čechách už úplne vymizla.
Podľa informácií Stanislava Danka z občianskeho združenia Fauna Carpatica, na Slovensku sa vyskytuje iba v niekoľkých málo lokalitách a jej jediná reprodukčná populácia, v počte asi 60 jedincov, je známa iba v Národnej prírodnej rezervácii Tajba pri Strede nad Bodrogom. Spoločenská hodnota tohto druhu je podľa vyhlášky k zákonu o ochrane prírody a krajiny vyčíslená na 30 tisíc korún.
Sympózium pripravilo OZ Fauna Carpatica. Vzniklo vlani v auguste a jeho hlavným cieľom je zoologický výskum a pomoc pri ochrane pôvodnej fauny Karpát. V spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach a Štátnou ochranou prírody konferenciu zorganizovali so zámerom získať čo najviac znalostí o živote, príčinách ohrozenia korytnačky močiarnej a tiež o spôsoboch, ako ju chrániť. Zahraniční špecialisti - zoológovia totiž majú s týmto druhom už viacročné skúsenosti. Prvá konferencia venovaná korytnačke močiarnej sa uskutočnila v roku 1996 v Nemecku, druhá o rok neskôr vo Francúzsku. V Košiciach odznelo celkovo 26 prednášok a bolo inštalovaných 21 posterov. Zúčastnilo sa na ňom vyše 60 odborníkov zo 17 krajín, vrátane Brazílie.
V Európe žije celkom dvanásť druhov korytnačiek. Z toho sú tri druhy suchozemské, štyri sladkovodné (medzi ne patrí aj korytnačka močiarna) a päť morských.