SME

Poplatky za volanie do cudzej siete klesli

Prepojovacie poplatky za volania do cudzej siete začal Telekomunikačný úrad regulovať. Zlacnenie hovorov to však neprinesie.

Poplatky za volania do cudzej siete klesli. Ide o veľkoobchodnú cenu, pre klientov sa tak nič nemení.Poplatky za volania do cudzej siete klesli. Ide o veľkoobchodnú cenu, pre klientov sa tak nič nemení. (Zdroj: Stock.XCHNG)

BRATISLAVA. Mobilní operátori si budú môcť za volania z iných sietí do svojej účtovať maximálne taký poplatok, aký im stanovil Telekomunikačný úrad.

Prepojovacie poplatkyod 1. 8. do 31. 12. 2009

do spoločností Orange a T-Mobile – 7,92 centa,do O2 – 9,25 centa,od 1. 1. 2010 do 31. 1. 2010

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

do spoločností Orange a T-Mobile – 7,15 centa,do O2 – 8,48 centa,od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011

do spoločností Orange a T-Mobile – 6,35 centa,do O2 – 7,68 centa.Zdroj: Telekomunikačný úrad

Orange a T­Mobile si tak budú môcť pýtať od najmenšieho operátora na trhu O2, ale aj od Slovenských telekomunikácií alebo alternatívnych operátorov maximálne 6,35 centa za minútu. Telefónica O2 môže konkurentom účtovať o viac ako cent, a to 7,68 centa za minútu. Ide o cenu za takzvané prepojovacie poplatky za ukončenie volania.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny, ktoré úrad stanovil, sú nižšie ako priemer všetkých štátov Európskej únie. Podľa hovorcu Telekomunikačného úradu Romana Vavra dostala Telefónica zvýhodnenie, pretože je novým a najmenším operátorom. Umožňuje to Európska komisia, ide však len o dočasnú záležitosť.

Reguláciu žiadala aj úniaStanovenie maximálnych cien prepojovacích poplatkov je historické rozhodnutie úradu, pretože doteraz si mohli operátori účtovať poplatky podľa vzájomných dohôd. „Cieľom je podporiť efektívnu súťaž a rozvoj vnútorného trhu," uvádza sa v tlačovej správe.

Úrad rozhodol o cenovej regulácii už vlani na jar, vtedy však nestanovil ceny, ale iba vyhlásil, že to plánuje urobiť.

Prvýkrát úrad rozhodol o poplatkoch vlani v auguste. Dôvodom bol však fakt, že sa operátori nedokázali vzájomne dohodnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Za reguláciu poplatkov sa vyslovila začiatkom minulého roka aj Európska komisia. V tom čase bola „znepokojená" absenciou takejto regulácie na Slovensku. To, že poplatky boli ponechané na ich vzájomné obchodné rokovania, neviedlo podľa nej k sadzbám, „ktoré by zohľadňovali efektívne náklady".

Zlacnenia nepríduPre klientov mobilných operátorov sa znížením prepojovacích poplatkov nič nezmení. Zlacňovanie hovorov do konkurenčných sietí by preto nemali očakávať.

Spoločnosť Telefónica O2 tvrdí, že ceny prispôsobovala už pred niekoľkými mesiacmi. Pokles cien neavizujú ani ďalší dvaja operátori: „Ceny volaní a služieb sa neustále znižujú bez ohľadu na zmenu výšky prepojovacích poplatkov. Neexistuje priama úmera medzi výškou tohto poplatku a cenou hovoru do inej siete," povedal hovorca T­Mobilu Andrej Gargulák.

SkryťVypnúť reklamu

⋌ © SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


18
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


SkryťZatvoriť reklamu