SME

Carrier Command: Gaea Mission - zabudnutá klasika v novom kabáte

Na staručké hry sa ťažko zabúda. Milovníkov 8-bitových zážitkov je však stále menej, no medzi samotnými tvorcami sa ich nájde dostatok.

Patria medzi nich aj českí Bohemia Interactive Studio, ktorí sa preslávili simulátormi vojny Operation: Flashpoint, ArmA: Armored Assault a Arma 2. Carrier Command z roku 1988 mixoval vtedy dva ťažko zlúčiteľné herné žánre: stratégiu a akciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšia hra od Bohemia Interactive Studio si berie za základ práve tohto, vyše dvadsať rokov starého, herného deduška. Veď ako priznávajú v BIS, Carrier Command ich v mnohom inšpiroval a takto by mu chceli vzdať hold. Carrier Command: Gaea Mission je založený na jednoduchej myšlienke: máte obrovskú lietadlovú loď, s ktorou sa presúvate po ostrovoch a zaberáte ich pod svoju farbu uniformy. Jednoduché len na prvý pohľad. Okrem starania sa o zdroje a výbavu lode máte pod palcom jednotky, vývoj nových technológií a samostatné jednotky, ktoré môžete ovládať.

SkryťVypnúť reklamu


Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

Hra je vložená do už vytvoreného univerza Gaea, v ktorom si to proti sebe rozdajú dve strany: United Earth Coalition predstavuje tých dobrých, bojujúcich proti zoskupeniu Asian Pacific Alliance na planéte Taurus. Tá je zložená z veľkého množstva menších ostrovov, pričom vytvorený svet máte prístupný hneď zo začiatku a predstavuje tak obrovskú plochu k preskúmaniu, na ktorej nie ste viazaní žiadnymi lineárnymi misiami, ale idete tam, kde chcete vy. Strategické presúvanie medzi pevninou bude dôležité, nemáte totiž šancu zvládnuť všetko naraz. Boj na dvoch frontách naraz neprichádza do úvahy, preto na vybojovaných ostrovoch je možné stavať základne, obranné zložky, ale aj továrne či výskumné laboratóriá. Každý z ostrovov bude niečím špecifický, prečo by ste sa oň mali zaujímať. Rozhodovať bude aj strategická poloha. Nie je totiž nič horšie ako zostať bez surovín na nepriateľskom území bez podpory.

SkryťVypnúť reklamu

Ako už bolo spomenuté, svoju lietadlovú loď budete postupne vylepšovať. Carrier Command: Gaea Mission ponúkne hneď niekoľko druhov jednotiek: letecké, vodné a chýbať nebudú ani pozemné. Odlišnosť jednotlivých strojov či vojakov vám dáva obrovskú voľnosť v plánovaní a taktických manévroch. Umelá inteligencia jednotiek nebude samovražedná, plní vaše príkazy, no niekedy je lepšie presunúť sa priamo na miesto činu: a napríklad chopiť sa kniplu stíhačky či bombardéru, vstúpiť do tanku či vziať si mariňácku pušku a vybaviť si účty s nepriateľom priamo na bojisku tvárou v tvár a nie s ohnutým chrbtom nad strategickou mapou. Bohaté možnosti riešenia situácie berte ako samozrejmosť, veď každý z ostrovov bude iný. Menšia rozloha ostrovov oproti krajine napríklad v Arme vkladá do rúk vývojárov bohaté možností: odlišnosť v podobe podnebného pásma, členitosti terénu, použitej flóry a fauny. Vytvoriť menšie a rôznorodé ostrovy rozhodne osviežia hrateľnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Carrier Command: Gaea Mission je ďalším z megalomanských projektov Bohemia Interactive Studio, no vzhľadom k takmer neexistujúcej konkurencii by tak komplexný titul mohol mnohých zaujať. Primárne náročných hráčov, ktorým nestačí len bežať a strieľať, prípadne posielať desiatky jednotiek na istú smrť, veď si vyrobí ďalšie. Otvorený svet plný ostrovov v mierne futuristickom prevedení ponúka obrovské more možností, kam sa vybrať a čo vykonať. Už teraz si môžete byť istí, že nepôjde o nič jednoduché, čo by ste dohrali za pár hodín. Prenikanie do zložitejších systémov a práve náročnejší manažment mnohých odradí. Carrier Command: Gaea Mission nebude hrou jednoduchou, no ak vás chytí, pôjde o váš vysnívaný projekt, s ktorým možno strávite niekoľko mesiacov. V tom boli tvorcovia z Bohemia Interactive Studio vždy výborní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 666
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 282
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 918
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 877
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 677
SkryťZatvoriť reklamu