Google čínsky režim nevystrašil. Komunistická vláda mu odkázala, že ak chce ostať,musí
dodržiavať zákony.
PEKING, BRATISLAVA. Čína má prvýkrát po rokoch webový vyhľadávač, v ktorom sa jej občania dostanú aj k citlivým informáciám. Čínska verzia vyhľadávača Google zrušila čiastočnú cenzúru, ktorú pre Číňanov zaviedla pri svojom príchode na trh v roku 2006.
Vraj osobnýmotív
Kým celý svet včera diskutoval o slobode slova a čin Googlu skôr chválil, čínska vláda už vo svojom stanovisku Googlu odkázala, že firmám povolí fungovanie v krajine len vtedy, ak budú dodržiavať jej zákony. Google sa rozhodol prehodnotiť svoje zotrvanie v Číne po tom, čo čínski hackeri napadli jeho službu Gmail so snahou získať informácie o disidentoch. Nevylúčil ani odchod.
Čo k tomu Google viedlo? Podľa Guardianu bol iniciátorom sám zakladateľ Googlu Sergey Brin. Jeho rodina kedysi utekala z Ruska podobne ako dnes ľudia z Číny. „Správa, že sa niekto pokúsil služby Googlu zneužiť na politický boj, bolo niečo, čo sa ho osobne veľmi dotklo,“ citoval denník zdroj zo spoločnosti.
Nepresadil sa
Kritici Googlu si však všímali aj okolnosti, za akých Google začal hovoriť o cenzúre v Číne: kým predtým mu cenzúra neprekážala, teraz odchádza v čase, keď je jasné, že sa na trhu nepresadí.
Sarah Lacy z portálu TechCrunch.com hovorila minulý rok v októbri so zakladajúcim riaditeľom čínskej pobočky Googlu Kai-fum Leem. „Povedal mi, že jeden z dôvodov, prečo odišiel, je, že Googlu sa nikdy nepodarí v Číne výraznejšie zvýšiť podiel na trhu alebo konkurovať Baidu,“ napísala.
Správy o dôvodoch odchodu
Googlu z Číny prenikli aj medzi občanov. Nie všetci sú s tým spokojní. Ran Yunfei, prominentný čínsky bloger, prirovnal správanie Googlu k dileme čínskeho občana – ostať alebo emigrovať? „Odchod by bol víťazstvom čínskych autorít,“ napísal.