SME

Google otočil. Už nechce cenzúru

Google sa po štyroch rokoch vzpriečil čínskemu režimu a hrozí odchodom z najväčšieho internetového trhu. Má podporu Washingtonu.

(Zdroj: Wallpaper)

PEKING, BRATISLAVA. Útoky hackerov, krádeže citlivých údajov, či cenzúra internetu? Pre zahraničných podnikateľov v Číne nič nové. Nové je, že sa o tom teraz hovorí nahlas. A robí to americká internetová spoločnosť, ktorá sa čínskej cenzúre podvoľuje štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po najnovšom masívnom útoku hackerov na emailové schránky čínskych disidentov hrozí najpopulárnejší vyhľadávač Google odchodom z najväčšieho a najrýchlejšie rastúceho internetového trhu na svete. Nie je náhoda, že sa spoločnosti okamžite zastala americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Tá má na budúci týždeň oznámiť, ako chcú Spojené štáty zabezpečiť ľuďom na celom svete necenzurovaný prístup k internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Google je prvou veľkou firmou, čo sa proti podmienkam diktatúry vzbúrila. Aj keď je morálne vzplanutie Google pokrytecké, je to aspoň niečo, píše Peter Morvay

Dobrovoľná cenzúra

Americko-čínsky súboj o internet trvá viac ako štyri roky, keď vyhľadávač Google odštartoval svoju čínsku verziu google.cn. Čínsky režim, ktorý má strach zo slobodného priestoru na internete, robí všetko preto, aby ho cenzuroval a bráni sa tým, že len chráni ľudí, keď filtruje pornografické, či extrémistické weby. Google, ale aj svetové internetové vyhľadávače, sa čínskej cenzúre podvolili s tým, že dostanú k užívateľom množstvo iných informácií. Obetovali len tie politické, takže ich čínski užívatelia sa napríklad nedozvedia, čo sa stalo v roku 1989 na Námestí nebeského pokoja, či prečo Peking nemá rád dalajlámu.

SkryťVypnúť reklamu

Cez Google, či Yahoo sa dokonca čínsky režim dostal k niektorým svojim kritikom a poslal ich za mreže za názory, ktoré diktatúre nesvedčia. Po štyroch rokoch sa Google rozhodol prejsť do útoku.

„Rozhodli sme sa, že viac nie sme pripravení nechať si cenzurovať google.cn. Sme si vedomí, že to môže znamenať aj uzavretie našej stránky a zrejme aj našich pobočiek v Číne,“ napísal na firemnom blogu viceprezident pre rozvoj spoločnosti a riaditeľ právneho oddelenia David Drummond. Dodal, že hackeri nezaútočili len na Google, ale na ďalších 20 firiem z oblasti internetu, financií, technológií a médií.

Pochybnosti i pochvala

Podľa odborníkov by odchod Google nebol až takou veľkou obeťou. Najpopulárnejší vyhľadávač sa v Číne nepresadil, jeho čínsky konkurent drží viac ako 60 percent trhu, kým Google má 30 percent. „Význam odchodu Googlu by bol skôr symbolický. Bolo by vidieť, že problém s cenzúrou je v Číne naozaj veľký, keď taká veľká korporácia odchádza z čínskeho trhu,“ povedala pre český rozhlas sinologička Zuzana Li.

SkryťVypnúť reklamu

To po rokoch kritiky ocenili aj mnohí Číňania. Podľa agentúry Reuters nosia pred centrálu v Pekingu červené ruže a biele ľalie. „Som prekvapený, že taká veľká firma prestala mlčať,“ povedal čínsky bloger Lu Ning. „Je to rozhodujúca chvíľa pre internet v Číne,“ povedal 30-ročný mladík.

Google podporila aj americká šéfka diplomacie. „Čakáme vysvetlenie čínskej vlády,“ povedala podľa Financial Times Hillary Clintonová. Spor o slobodu internetu sa môže stať súčasťou tvrdšej americkej politiky voči Číne. Nadšenie z novej skupiny G 2, ktorá bude spoločne riešiť ekonomické i politické problémy, vyprchalo. Americký prezident Barack Obama už nie je z Pekingu taký nadšený po svojej novembrovej návšteve, či po klimatickom summite v Kodani, kde sa jeho svetový partner pri hľadaní riešenia veľmi nepretrhol.

SkryťVypnúť reklamu

Čínsky internet filtruje Veľký firewall

Krajina s najviac užívateľmi internetu na svete má aj najprepracovanejší systém jeho kontroly.

  1. Líder v cenzúre internetu
    Organizácia Reportéri bez hraníc už niekoľko rokov označuje cenzúru internetu v Číne za najprepracovanejšiu na svete. Peking je podľa nej tiež najväčším väzením pre blogerov a kyberdisidentov. Väzní ich 66.
  2. Technika aj tímy
    Kontrolovať 253 miliónov surferov, najviac na svete, nie je ľahké. Režimu na to podľa časopisu Time slúži technológia známa ako Great Firewall (podľa Veľkého čínskeho múru – Great Wall), ale aj desaťtisíce vládnych úradníkov či občianskych dobrovoľníkov. Kým technika blokuje populárne servery ako YouTube, Flickr či Wikipedia, kontrolóri pracne prechádzajú jednotlivé blogy, četové fóra a emaily. V internetových kaviarňach, kde sa k sieti pripája väčšina Čínanov, treba nechať osobné údaje.
  3. Americké know­how
    Väčšina z technológií pre Great Firewall pochádza od amerických firiem ako Google, Yahoo či Microsoft. Tie svoje čínske vyhľadávače zároveň filtrujú samy tak, že nezobrazujú niektoré výsledky vyhľadávania. Microsoft zase cenzuruje svoj blogový server Windows Live Spaces. Všetci cenzurujú podľa kľúčových slov ako demokracia, ľudské práva, sloboda, Tien­an­men, dalajláma či Tibet. Odvolávajú sa pritom na čínske zákony.
  4. Olympijské uvoľnenie
    Slobodnejšie časy prežívali čínski surferi počas letnej olympiády v Pekingu v roku 2008. Dlho netrvali. Nanovo úrady udreli už koncom roka, keď sa po sieti začala šíriť protirežimná petícia Charta 08.
  5. Peking pritvrdzuje
    Dnes režim kontrolu ešte viac sprísňuje. Minulý mesiac začal platiť zákon, podľa ktorého sa všetky stránky vrátane zahraničných musia zaregistrovať na „biely zoznam“, ak nechcú byť zneprístupnené. Najnovšie sa tiež doména .cn môže udeľovať len firmám a organizáciám, jednotlivcom nie.
  6. Najúčinnejšia metóda
    V niektorých prípadoch sa režim správa nepredvídateľne. V posledných rokoch neočakávane vypol New York Times, kým stránky BBC po čase opäť sprístupnil. Viaceré blogy či médiá to preto pri informovaní podľa časopisu Atlantic motivuje k autocenzúre. Neistota vedie k snahe vyhnúť sa zákazu.

(spa)

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu