SME

Budeme mať kosti z dreva?

Vedci dali ovciam kosti z ratanu. Sú lepšie ako všetky doterajšie náhrady.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - uni-hamburg.de)



BRATISLAVA. Kosti z dreva možno už o niekoľko rokov budú bežnou súčasťou tiel pacientov. Naznačuje to výskum talianskych vedcov, ktorí prišli na spôsob, ako z ratanového dreva vyrobiť „kosti“, ktoré sú skoro rovnaké ako tie ľudské. Výskum financuje Európska únia.

Vedci z mesta Faenza neďaleko Bologne po testoch viacerých druhov dreva zistili, že najvýhodnejšia je ratanová palma. Malé kúsky takéhoto dreva sa špeciálne tepelne upravujú, k procesu sa pod veľkým tlakom pridá uhlík a vápnik. O asi desať dní tak vznikne náhrada, ktorú odborníci zatiaľ úspešne implantovali ovciam. Kosti a ratanové náhrady zrástli no jedného celku.

„Tento nový materiál je navyše silný, takže dokáže uniesť veľkú záťaž,“ povedala BBC vedúca tímu vedcov Anna Tampieriová. „Tiež dlho vydrží, takže na rozdiel od súčasných umelých náhrad nepotrebuje vymeniť.“

Ratanové kosti by sa tak mohli stať vhodnou náhradou kostí pre pacientov, ktorí majú za sebou dopravnú nehodu či rakovinu. Navyše sú totiž priepustné, takže cez ne môže prúdiť krv a telo si na ne dokáže rýchlo zvyknúť.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu