BOULDER.
V článku pre februárové číslo časopisu Global Change Biology to napísal štvorčlenný americko-britský tím Russella Monsona z Coloradskej univerzity v Boulderi (USA). Prvým autorom článku bola Jia Huová.
"Naše poznatky odporujú výskumom iných ekosystémov, ktoré dospeli k záveru, že dlhšia vegetačná sezóna v skutočnosti zvyšuje pohlcovanie vzdušného uhlíka rastlinami," povedala Jia Huová, v čase výskumu Monsonova doktorandka.
S kolegami zistila, že hoci menšia jarná snehová pokrývka zrýchľuje príchod jari a predlžuje vegetačnú sezónu, súčasne zmenšila množstvo vody, ktoré mali lesy k dispozícii neskôr v lete a na jeseň. Stromy trpiace závlahovým stresom potom menej účinne premieňali vzdušný oxid uhličitý na biomasu. Situáciu nezachránia ani letné dažde.
"Sneh týmto lesom dodáva vodu oveľa efektívnejšie ako dážď. Ak teplejšia klíma prinesie viac dažďa, nevyrovná to stratu na ich potenciáli pohlcovania oxidu uhličitého spôsobenú úbytkom snehovej pokrývky," povedal Russell Monson. Navyše zdôraznil, že suchšie stromy sú citlivejšie na útoky podkôrneho hmyzu a lesné požiare.
Dôkladné merania vedci uskutočnili neďaleko Boulderu v subalpínskom pásme coloradského pohoria Front Range, súčasti Skalnatých hôr. Na základe variácií izotopov vodíka a kyslíka potvrdili, že ešte aj v septembri a októbri pochádzalo 60 percent vody v kmeňoch, konároch a ihličí tamojších stromov z vody vzniknutej jarným topením snehovej pokrývky.
Subalpínske stromy v podobe miestnych druhov borovice (Pinus contorta), jedle (Abies lasiocarpa) a smreka (Picea engelmannii) očividne závisia prevažne na vode z roztopeného snehu a to nielen začiatkom leta, ale prakticky počas celej vegetačnej sezóny.
"Keďže snehovej pokrývky má v týchto vysoko položených lesoch podľa predpovedí ďalej ubúdať, zníži sa aj ich pohlcovanie vzdušného uhlíka," vysvetlila Jia Huová.
Subalpínske lesy predstavujú v západnej časti USA približne 70 percent tamojšej "uhlíkovej výlevky", oblasti pohlcovania oxidu uhličitého najmä vegetáciou, s ktorou sa argumentuje aj v rámci aktuálnych rozhovorov o znížení uhlíkových emisií produkovaných ľuďmi. V prvom rade ide o Skalnaté hory, pohorie Sierra Nevada a Kaskádové vrchy.