SME

Vedci odhalili falošnú identitu prísavkonohých netopierov

Výskum madagaskarského netopiera odhalil, prečo sadá na kolmé povrchy pre netopiere netypicky - hore hlavou. A že je pomenovaný nesprávne.

PROVIDENCE.

V časopise Biological Journal of the Linnean Society to oznámili Daniel Riskin a Paul Racey z Brownovej univerzity v Providence (štát Rhode Island, USA). Odcestovali na juhovýchodný Madagaskar, kde sa pred niekoľkými rokmi v mladom lese podarilo objaviť viaceré kolónie vzácneho netopiera Myzopoda aurita, ktorého Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) uvádza ako ohrozený druh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento netopier patrí k iba šiestim druhom z približne 1200 v súčasnosti známych netopierích druhov, ktoré sadajú na kolmo orientované povrchy hore hlavou.

SkryťVypnúť reklamu

Myzopoda po latinsky značí "prísavkové nohy" a platí to doslova tieto netopiere majú končatiny, ktorých "dlane" a "chodidlá" vyzerajú a na prvý pohľad tiež fungujú ako prísavky.

Na Madagaskare žijú dva druhy z tohto rodu, popri aurita ešte schliemanni. Lenže Daniel Riskin a Paul Racey unikátnymi experimentami prekvapivo zistili, že netopiere Myzopoda aurita vôbec nevyužívajú prísavkový efekt.

Ich vedecké rodové meno je chybné. Na kolmých povrchoch totiž pristávajú a pohybujú sa vďaka vlhkej priľnavosti vylučujú tekutinu, podľa všetkého pot, vďaka ktorej sa "dlaňami" a "chodidlami" udržia. Meno im však zostane už sa zaužívalo.

Vedci umiestnili netopiere na kolmú dierkovanú dosku, najprv pri odkrytých, potom pri zakrytých dierkach. Netopiere sa v oboch prípadoch bezproblémovo udržali na doske, čo v konečnom dôsledku vylúčilo, že by využívali prísavkový efekt.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej skúmali, ako je to s ich sadaním a odpočinkom hore hlavou. Ak bol netopier na doske hore hlavou a situovaný vertikálne, ľahko ho "odlúpli". Takisto ľahko ho mohli postrkávať nahor. No nadol to nešlo. Preukázali, že netopiere sa samé "odlupujú" tak, že pomocou šliach v zapästiach a členkoch zmenšia plochu končatín, ktorou lipnú k povrchu.

To vysvetlilo videozábery, na ktorých sa nohy netopierov pri pohybe odlepujú od kolmého povrchu. A tiež, prečo by spadli, keby skúsili zaujať polohu dole hlavou.

Myzopoda aurita je neveľký netopier, dlhý iba asi päť centimetrov a s hmotnosťou necelých 10 gramov. V prírode najčastejšie sadá na klzké povrchy širokých vejárovitých listov vysoko v korunách miestnych paliem druhu Ravenala madagascariensis.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum potvrdil rozdiel medzi Myzopoda aurita a štyrmi druhmi hlavou nahor sadajúcich netopierov z rodu Thyroptera, ktoré obývajú tropické oblasti Strednej a Južnej Ameriky a na rozdiel od netopierov Myzopoda skutočne využívajú prísavkový efekt.

Ktorý z mechanizmov sadania týchto dvoch netopierích rodov, žijúcich v podobných tropických prostrediach a podliehajúcich podobným tlakom prírodného výberu, sa vyvinul skôr? Daniel Riskin a Paul Racey si myslia, že vlhká priľnavosť. Myzopoda s ňou môže sadať iba hore hlavou, kým Thyroptera s prísavkovým efektom hore aj dole hlavou.

"Z evolučného hľadiska nedáva zmysel, aby sa cez prísavkový efekt postúpilo k vlhkej priľnavosti, no dáva zmysel postúpiť cez vlhkú priľnavosť k prísavkovému efektu," poznamenal Daniel Riskin.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 58 785
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 097
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 669
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 442
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 876
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 152
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 914
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 146
SkryťZatvoriť reklamu