SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Torchlight - ukazovák v pohotovosti

K sviatočnej atmosfére koncoročných sviatkov pri aktívnych hráčoch patrí automaticky kôpka hier pri čečine na stole.

K sviatočnej atmosfére koncoročných sviatkov pri aktívnych hráčoch patrí automaticky kôpka hier vedľa čečiny na stole. Vyberiete si svojich miláčikov – pokojne rok čo rok tých istých – a strávite s nimi príjemné chvíle. Pohoda. Niekto si rád vychutná výborne napísaný príbeh, iný zas dovedie svoju civilizáciu k triumfu, máme tu virtuálnych športovcov, strelcov a nesmú chýbať ani neohrození hrdinovia vo fantasy alebo sci-fi svetoch. Môžete putovať pustou krajinou v skupine, poctivo premýšľať, do ktorej vlastnosti investujete získaný bodík. Alebo sa uklikáte k smrti a poctivo sa bavíte. Diablovky alebo ak chcete akčné RPG, v ktorých vidíme hlavného hrdinu väčšinou z izometrického pohľadu (pre čo najlepšiu prehľadnosť) jedna skupina hráčov nenávidí, druhá nekonečne miluje. Nech patríte kamkoľvek, úspech dvojdielneho Diabla od Blizzardu musíte brať na vedomie ako jednu z najznámejších herných sérií. Tretí diel je ale ešte stále nekonečne ďaleko a len modlitby verných fanúšikov nám možno hru vyprosia na rok 2011. A čo dovtedy? Čakanie si rozhodne skrátite pri nenápadnom, no to viac návykovejšom akčnom RPG Torchlight. Vianočný bonbónik.


Všetky screenshoty nájdete v galérii hry

Vývojársky tím Runic Games vám nemusí nič hovoriť, jeho jadro však tvoria ostrieľaní bardi z Blizzardu. Presne tí, ktorí stáli za prvým Diablom, pracovali i na pokračovaní, neskôr sa odtrhli, aby založili vlastný vývojársky tím (Flagship Studios), s ktorým však neuspeli a veľkolepý projekt (Hellgate: London) stroskotal na prostej a zároveň i sprostej chybe. To, čo funguje vďaka jednoduchosti a prístupnosti, môžete síce prerobiť do zložitejšej podoby, avšak zostáva náročné udržať si rovnakú mieru hrateľnosti. Pekelníci v Londýne sú zaujímavou skúsenosťou, avšak úspech tvorí vždy len a len počet predaných kusov. Krach, slzy a smútok. A potom Runic Games a návrat ku klasike. Tou je práve Torchlight.

Prestaneme chodiť okolo horúcej kaše. Torchlight je diablovka – ale v maximálne možnej miere. Ono, robili ju predsa tí, ktorí za týmto staručkým klikfestom stoja. Dokonca pri úvodných krokoch mestečkom Torchlight má nostalgia tak veľkú silu a ovalí vás poriadnou otcovskou, že sa nebudete vedieť spamätať do konca dobrodružstva. Už len ústredná melódia akoby vypadla z pôvodnej gitarovej z Tristramu. Síce aj vypadla, hudbu robil ten istý chlapík (Matt Uelman), avšak v tomto prípade to nebudeme považovať za kopírovanie, ale omamné objatie spomínanej nostalgie. Na výber máme tri postavy a nech sa volajú akokoľvek, je to bojovník, strelec a mág. Žiadne veľké čachre medzi postavami nečakajte, každá má vlastný strom skillov, rozdeľuje body medzi štyri vlastnosti (sú prosté a práve preto perfektné: jedna zvyšuje silu pri kontaktných súbojoch, druhá presnosť pri streľbe, tretia magické schopnosti a štvrtá je nutná obrana pri atakoch nepriateľa), a celý čas mlátite tisícky potvoriek, z ktorých vypadávajú stovky predmetov (obyčajné, špeciálne, raritné, sety...), popíjate životy z červených flakónkov, mágovia chlemtajú modrú manu a tak ďalej, a tak ďalej, proste to poznať musíte.

Má to aj príbeh, ale sfúkneme ho čo najrýchlejšie. Pod mestečkom Torchlight sa ťaží špeciálna ruda a keďže ju všetci chcú, musí sa ťažiť čo najrýchlejšie, no stalo sa to, čo sa stať nemalo a ľudia sa prekopali až k pekelným mocnostiam, ktoré si tam pokojne trávili predĺžený víkend. A veľmi dobre viete, že ak vás niekto vyruší pri poobednej sieste, nedopadne to nikdy dobre. Našli sa traja hrdinovia – a z nich si vy jedného vyberiete, prijmete úlohy z mestečka, ale v konečnom dôsledku sa len niekam vyberiete, všetko to pozabíjate, z poslednej potvorky vypadne čarovný predmet, ktorý je nutné doniesť k zadávateľovi questu. Čítať tých zopár viet o zápletke v hre nemusíte, o nič neprídete a len to zbytočne zdržuje pri klikaní.

Torchlight je totiž perfektným akčným RPG práve vďaka tomu, že je jednoduché, ľahko pochopiteľné a chytľavé. Základné pravidlá pre stratégiu postáv dokážete okamžite vstrebať. Príjemným plusom je, že strelec nie je obmedzený iba na slabšie dýky, luky a kuše, ale doplnený o strelné zbrane založené na pušnom prachu. Masívne kolty a pušky dodávajú tejto postave skvelé a široké možnosti vo výbere. Skúsenosti vám pribúdajú pomerne rýchlo a obrovská rýchlosť postupu v leveloch postavy vás núti ísť stále ďalej. Nemyslite si však, že by išlo o nerozumné pochodovanie vpred. Ak sa ocitnete v centre boja a presila vás obkľúči, máte tak sekundu dve na to, aby ste sa pozerali na klesajúce životy a nabudúce sa nehnali dopredu po hlave a postupovali obozretne. Proste musíte a kto poľaví, bude zomierať. Výbornou voľbou je možnosť penalizácie: prídete o peniaze a skúsenosti, ale ocitnete sa blízko miesta svojho skonu, trochu si zaplatíte a ožijete na začiatku dungeonu alebo mamonársky všetko odmietnete a začnete putovanie znovu z mestečka. A nezabudnite, je to rýchla akcia, nie však úplne hlúpa. Každý nepriateľ má v univerze Torchlightu zmysel a musíte sa rozhodnúť ako ho zneškodníte.

Dianie sa odohráva výhradne v podzemí. Nevadí to aj napriek očareniu exteriérmi z druhého Diabla. Pamätáte na omamnú púštnu krajinu z Diabla II? Určite áno a hoc nič podobné v Torchlight neuvidíte, ľutovať nebudete. Vygenerované chodbičky pripomínajúce bludisko nerušia prílišnou komplikovanosťou, sú vždy rozsiahle tak akurát a jednotlivé poschodia sa v skupinách tematicky menia. Stačí to a basta. Navyše tá hnusná nostalgia! Ďalším nezanedbateľným bodom k dobru je široká možnosť úpravy postáv: dobre, poznáte to, ale tu si skutočne vyberiete jednu z ciest, po ktorej sa váš hrdina vydá a nabudúce to môžete skúsiť inak. Taktiež dostanete k dispozícii zvieratko. V boji síce príliš pomáha, môžete mu zvoliť tri módy chovania sa a navyše je skvelým pomocníkom: môžete mu poriadne naložiť na chrbát (nepotrebné predmety) a vyslať ho do mesta, nech ich vymení za peniaze. Pomerne obmedzený inventár vás totiž núti neustále si vyberať, čo vyhodíte a čo si necháte. Dôležité je, že vypadnutých predmetov je more. Nie, minimálne tak dve moria a to ešte poriadne slané a veľké, takže keby ste do nich vstúpili, po dvoch krokoch máte namočené... plavky... a proste toho z nepriateľov padá toľko, že po pár minútach vám postavička povie, že má plný batoh a nič viac nevezme. Dobre, desať mečov, štyri štíty, tucet sekier a podobne. No áno, lenže takmer každý predmet sa od toho druhého odlišuj (hoc ikonka predmetu je rovnaká) a čo je chrumkavé, špeciálnych predmetov padá mnoho, premnoho, to s tým morom už poznáte.

Toto sú jednoducho skvelé ingrediencie a pokým ste milovali Diablo a Diablo II (a určite vás bolo viac než päť), zaľúbite sa aj do Torchlight. Nejde o vizuálnu bombu, všetko je vytvorené čo najprostejšie. Aby to, milí koledníci, bežalo aj na slabých počítačoch, kde sa vám Windows načítava minútku, dve a keď kliknete predčasne na ikonku internetového prehliadači i tri až päť. Chápete? Nie? Dobre, vyhrabte si trojročný notebook, nainštalujte Torchlight, zvoľte špeciálne netbookové nastavenie, znížte detaily a všetky tie grafické serepetičky a pôjde vám to! Ha a to je paráda, grafika je totiž roztomilá, na postavičku navešiate kopec predmetov a aj ich na nej vidíte. Tomu sa vraví účelová grafika. Absenciu videí oželiete, chcete predsa klikať. Jedinou chybičkou krásy môže byť občasná neprehľadnosť (to je bežné) a nie najlepšie viditeľný kurzor v mumraji. A občas sa blbo kliká na potvorky. Ale čert to vezmi, keď sa ozve to nádherné –cink– a vy postúpite na novú úroveň, rozdelíte si ďalšie body, veľmi rýchlo zabudnete na maličké nešváry. Niekomu napríklad môže vadiť aj absencia multiplayeru, ale niečo s predponou MMO sa zo sveta Torchlight už chystá.

Nebudeme považovať Torchlight za originálnu a novátorskú hru. Tou nie je. Nechýba jej však nostalgická príťažlivosť, ktorú skombinovala so správnymi prvkami hrateľnosti. A funguje to, ono to fakt funguje. Možno Torchlight nie je lepšou hrou ako Diablo II (čo nie je, ale je nebezpečne blízko kráľa a to sa predsa počíta), ako alternatíva k dobre známemu dielku od Blizzardu je však tým najlepším adeptom na vianočné klikanie. Aby to nebolo málo, je cena nastavená tak, aby ste nefrflali a dlhé hodiny a hodiny a ešte ďalšie hodiny, pretože ešte musíte dokončiť tento quest a potom už predsa dostanete postavičku na ďalšiu úroveň a ešte sú predsa len tri v noci, tak sa pozriete tuto, za roh... eh, aby ste sa bavili. Dvadsať éčok nie je žiadna tragédia a za Torchlight, menší projekt menšej firmičky to stojí. Nenápadná zábava s návykovou hrateľnosťou. No dobre, nie všetci to budete považovať za RPG, ale je to na rozdiel od mnohých veľkých projektov neskutočne hrateľné, zábavné a proste už neotravujte, pretože takto dnes naplánovaných 5 úrovní nezvládnem!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.

Ilustračná fotografia.