SME

Desať najväčších udalostí slovenského internetu

Čím žil slovenský internet v prvých desiatich rokoch začínajúcich na dvojku? Súkromná firma ovládla web, hackeri mali štedré úlovky, prešli sme absolútnym kolapsom, útokmi a únikmi dát. Napriek tomuto sa web dostal do každej domácnosti.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Čím žil slovenský internet v prvých desiatich rokoch začínajúcich na dvojku? Súkromná firma ovládla web, hackeri mali štedré úlovky, prešli sme absolútnym kolapsom, útokmi a únikmi dát. Napriek tomuto všetkému internet zavítal do každej domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatok tretieho tisícročia zastihol slovenský web v jeho začiatkoch. Od dial–upu k vysokorýchlostnému internetu, od primitívnych stránok po sociálne siete. Čím sme žili na internete posledných 10 rokov?

V denníku SME sme vybrali desať udalostí, ktoré podľa nás boli na našom webe významné.

SkryťVypnúť reklamu

1. Súkromná firma vládne nášmu webu

O stránky s národnými koncovkami sa v zahraničí najčastejšie starajú univerzity a neziskové organizácie. Na Slovensku je to od roku 2002 súkromná firma - Euroweb, neskôr premenovaný na SK-NIC.

Jej systém už od vzniku vyvolával nevôľu medzi používateľmi, firma zaviedla platenie za domény a pribudlo množstvo byrokratických úkonov. Protesty nakoniec nepomohli, zastaralý a byrokratický systém registrovania slovenských stránok funguje dodnes. Vláda, ktorá by to mohla zmeniť, mlčí.

2. „nbusr123“ – hackeri na love

Niektoré inštitúcie sa s internetovými hrozbami vyrovnávali v rokoch začínajúcich s dvojkou ťažšie ako iné, spomedzi všetkých zverejnených hackerských kauz si internetová verejnosť asi najlepšie zapamätá tú spojenú s Národným bezpečnostným úradom. Chránilo ho ľahko rozlomiteľné heslo "nbusr123", vďaka čomu z inštitúcie unikla jej kompletná e-mailová komunikácia.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý najväčší útok zažili Slovenské telekomunikácie v roku 2003. Hackeri vtedy získali kompletné detaily o zákazníkoch firmy.

3. Deň, keď zhasol internet

Druhý september 2003 sa do histórie zapíše ako deň, keď prestal fungovať slovenský internet. Chyba u národného registrátora spôsobila, že na niekoľko hodín nefungovala žiadna slovenská webová stránka - chybu sa podarilo po pár hodinách vyriešiť, obnoviť internet do pôvodného stavu sa však podarilo až za deň. Noviny písali o dni, "kedy zanikol slovenský internet".

4. DDos útoky na spravodajské servery

Za posledných desať rokov sa najväčšie slovenské spravodajské servery naučili všeličo, jednu vec si však budú obzvlásť pamätať: nikdy si nemôžu byť isté, či ich server bude dnes, zajtra, alebo o týždeň naozaj fungovať a že keď nebude, možno s tým nič nebudú vedieť urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Sme.sk, TA3.com, cas.sk a ďalšie zachvátila v roku 2007 vlna takzvaných DDos útokov, v ktorých na niečiu objednávku státisíce zavírovaných počítačov z celého sveta útočí na web dovtedy, kým ho celkom nevyradí z činnosti.

TA3.com musela dočasne zakázať prístup na stránku zo zahraničia, SME presmerovalo svoje spravodajstvo na blog umiestnený v Google, útok na stránku Nového Času bol zase taký masívny, že so sebou strhol aj časť slovenského internetu. Web je divočina a slovenské weby sa s tým musia naučiť žiť.

5. Internet naozaj pre všetkých

Ako vyzeral slovenský web v domácnostiach okolo roku 2000? Škrípanie modemu pri pripájaní, padanie z linky a načítanie stránky za pol minúty a viac. A potom na konci mesiaca niekoľkotisícové účty za presurfovaný čas. Na konci roku 2009 už Slovensko vyzerá inak: vysokorýchlostné pripojenie nájdeme aj menších dedinách, nikto sa už nemusí pozerať na hodiny, ani koľko filmov tento mesiac stiahol. Internet už nestojí tisícky ale stovky korún, dostal sa do mobilov, hociktorý počítač bez neho vyzerá skoro nepoužiteľne. Len na sociálnej sieti Facebook je nás milión, na webe je celkovo viac ako polovica Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

6. Internetová civilizácia

Desiatky tisíc ľudí začalo na Slovensku v treťom tisíčročí tvoriť obsah. Najväčšia komunita, obsahujúca desiatky tisíc blogerov sa združila okolo projektu blog.sme.sk, pribudli ľudia píšuci na Twitter a ďalší, ktorí začali komentovať dianie okolo seba. Fenoménom sa stal Facebook. V roku 2008 pribudol Barcamp, každoročné stretnutie všetkých ľudí zaujímajúcich sa o internet.

7. Bulvár, ktorý sa rozpadol na dve polovice

Bleskovky - bulvárny projekt najčítanejšieho denníka Nový čas a najnavštevovanejšieho servera Zoznam.sk bol na slovenskom internete sa v roku 2008 rozpadol. Z Bleskoviek sa stali Topky.sk, Nový Čas začal budovať vlastnú značku Čas.sk.

Internetom ešte dlho kolovali správy o súdnych sporoch medzi Novým Časom a Zoznamom. Kým Topky začali bez Nového Času padať a potom sa ustálili, Nový Čas musel začínať odznova.

SkryťVypnúť reklamu

8. Nesplnený sen: SMS zadarmo

Dnes už si málokto spomenie na slovenský webový fenomén začiatku 21. storočia a jednu z najobľúbenejších služieb slovenských internetových stránok. Všetci najväčší internetoví hráči umožňovali v roku 2001 rovnakú vec - bezplatne odosielať sms z internetu. Enormný záujem po roku ich existencie (milióny odoslaných smsiek) spôsobil, že si už podobnú službu nemohol nikto dovoliť.

Keď v októbri 2002 zanikla posledná na Markiza.sk, ľudia boli nahnevaní. V priebehu ďalších rokov sa o reinkarnáciu služby pokúsili mnohí, nikomu sa to nepodarilo na dlhšie ako niekoľko mesiacov.

9. Najväčší únik: Čísla na SIS

Na internete uniklo v priebehu desiatich rokov všeličo - tajný prepis Dzurindovej výpovede v kauze Skupinka, alebo maily zamestnancov NBÚ o tom, že sa v práci nejdu pretrhnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Zrejme najväčší únik tajných informácii sa objavil v roku 2007, keď sa na internet spolu s novou službou telefónneho zoznamu na Zoznam.sk dostali mená a čísla agentov Slovenskej informačnej služby a tiež súkromné a utajené čísla na ostatných občanov, vrátane politikov či celebrít. Omylom ich tam vtedy dali operátori.

10. Pedofil na blogu, čo je to sloboda slova

Internet znesie všetko, čo všetko ale majú slovenské weby dovoliť používateľom napísať do svojej blogovej sekcie? Najväčšiu publicitu získal Daniel Liddel, bloger, ktorý sa v službe blog.sme.sk otvorene priznal k tomu, že je pedofil. Petície za zrušenie jeho blogu, odchod blogerov zo SME - tak niektorí reagovali na rozhodnutie redakcie ponechať jeho konto aktívne.

Diskusie pod článkami sa v prvej dekáde tretieho tisícročia spolu so zvyšujúcou penetráciou internetu začali plniť urážlivými a vulgárnymi príspevkami. Média hľadali tenkú hranicu medzi tým, čo musia tolerovať v rámci slobody slova a čo treba vymazať.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré ďalšie udalosti boli podľa vás významné na slovenskom webe v posledných desiatich rokoch? Napíšte nám do diskusie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 401
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 079
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 796
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
SkryťZatvoriť reklamu