KODAŇ, BRATISLAVA. Do konca nebolo isté, aký je výsledok summitu. V noci, keď už niektorí svetoví lídri opúšťali historický summit v Kodani bez dohody, vydali agentúry správu o čiastočnom úspechu.
Americký prezident Barack Obama sa podľa nich dohodol s predstaviteľmi dôležitých rozvojových krajín – Čínou, Indiou a Južnou Afrikou. Predbežná dohoda podľa Reuters panovala v tom, ako kontrolovať vypúšťanie emisií a ako financovať boj proti zmenám ovzdušia. Súčasťou dohody má byť cieľ udržať globálne otepľovanie pod hladinou dvoch stupňov Celzia.
Historický summit v Kodani museli v piatok večer predĺžiť, hoci delegáti 192 krajín rokovali dva týždne. Dohodu sa snažil zachrániť americký prezident Barack Obama, ktorý pricestoval do Kodane. Hneď po príchode sa stretol s lídrami a rokoval. S čínskym premiérom Wen Ťia-paom hovoril dvakrát. Neskôr sa mimoriadne zišla menšia skupina asi 20 najdôležitejších štátov.
Ruský prezident Dmitrij Medvede opustil summit v čase, keď ostatní lídri ešte rokovali. „Sme pripravení to dokončiť. Ale všetky strany musia uznať, že je lepšie konať, než rozprávať,“ povedal Obama v piatok poobede v pléne a vyzval lídrov na spoluprácu.
Zopakoval, že Spojené štáty ako najväčší znečisťovateľ sú pripravené znížiť emisie do roku 2020 o 17 percent v porovnaní s rokom 2005. Ostatní však rátajú so skoršou hranicou a s väčším znížením. Viacerí lídri kritizovali hlavne postoj Číny, ktorá odmietala znižovanie svojich emisií podriadiť medzinárodnej kontrole. Ohrozovala tak úspech celkovej dohody.
Posledné hodiny pred oficiálnym koncom summitu o šiestej večer vydávali agentúry rôzne návrhy dohôd, ktoré neskôr korigovali či dementovali. Posledný návrh znel, aby sa do roku 2050 svet snažil znížiť emisie o polovicu z úrovne v roku 1990. Generálny tajomník OSN Pan Kimun podľa agentúry Reuters požiadal lídrov krajín, aby zostali na klimatickom summite dlhšie a pokúsili sa dokončiť historickú dohodu.
Aj to neskôr agentúry dementovali, lídri však nakoniec ostali a rokovali aj v noci. Len málokto včera očakával úspešné uzavretie politickej dohody. Klimatickému summitu po dvoch týždňoch takmer bezvýsledných rokovaní hrozilo fiasko. Chýbajúca zhoda na konkrétnych cieľoch znižovania emisií a kontrole použitia peňazí na znižovanie emisií pre rozvojové krajiny stále bránila dohode. Proti kontrole bola podľa viacerých diplomatov Čína.
Väčšinovú podporu mal len americký návrh na 100 miliárd ročne do roku 2020 na pomoc rozvojovým krajinám v boji s klimatickými zmenami. Nová dohoda má nahradiť Kjótsky protokol, ktorého platnosť sa končí v decembri 2012. Tlak na dohodu v Kodani bol obrovský, rovnako však záujmy jednotlivých štátov.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.