KODAŇ. Uvádza sa to v návrhu dohody vypracovanom na klimatickom summite OSN v dánskej Kodani. Nový text poskytuje ústupky rozvojovým krajinám a malým ostrovným štátom.
"Zhodujeme sa, že sú nutné výrazné znižovania celosvetových emisií... a na cieli znížiť ich o 50 percent do roku 2050 oproti roku 1990," uvádza sa v návrhu novej dohody OSN. Spomínaný cieľ je nový v porovnaní s predchádzajúcimi návrhmi 120 lídrov na summite v Kodani. Konferencia predstavuje finále dvojročných rokovaní o novej dohode o boji proti globálnemu otepľovaniu.
Nový návrh obsahuje predsavzatie, že zvýšenie celosvetových teplôt by malo dosiahnuť maximálne dva stupne Celzia oproti teplotám z predpriemyselného obdobia - pričom v roku 2016 sa vykoná hodnotenie stavu, ktoré bude takisto zvažovať prísnejšie obmedzenie zvyšovania teploty na 1,5 stupňa Celzia. Tieto kroky majú odvrátiť najhoršie dopady globálneho otepľovania, ako sú záplavy, vlny horúčav, vyhýnanie živočíšnych druhov a zdvíhanie hladiny oceánov.
Približne 100 krajín, vrátane malých ostrovných štátov a najmenej rozvinutých krajín, chce obmedziť stúpanie teploty na 1,5 stupňa Celzia.
Návrh "Kodanskej dohody" zachováva plán poskytnúť pomoc rozvojovým krajinám vo výške desať miliárd dolárov ročne v rokoch 2010-2012, postupne sa bude zvyšovať a od roku 2020 bude predstavovať 100 miliárd dolárov ročne.
Návrh novej dohody nepredpokladá rok 2010 ako konečný termín na vypracovanie novej, právne záväznej dohody.
Zdroj: Reuters