SME

Ďalekohľad Herschel uvidel zrod hviezd

Európsky ďalekohľad vydal prvé fotografie. Unikátne snímky možno skrývajú odpoveď na otázku, ako vznikli hviezdy a galaxie.

Takto sa pozerá na hviezdy Herschelov teleskop.Takto sa pozerá na hviezdy Herschelov teleskop. (Zdroj: ESA)



BRATISLAVA. Môžu to byť najdôležitejšie zábery z kozmu za posledných niekoľko desiatok rokov. S takýmto nadšením píše o nových fotografiách európskeho Herschelovho vesmírneho observatória britská BBC.

Preskúmanie snímok ďalekohľadu môže dať definitívnu odpoveď na otázku, ako vznikajú hviezdy a galaxie.

Asi tisíc svetelných rokov ďaleko od Zeme sa nachádza súhvezdie Orol, ktoré poznal už starogrécky astronóm Ptolemaios. Práve tam ­ v Gouldovom páse - objavil ďalekohľad zhluk asi sedemsto vznikajúcich hviezd. Predtým sme ich nevideli.

Odborníkom bránil vo výhľade medzihviezdny prach. Kozmické vákuum totiž nie je dokonale prázdny priestor, ale je plný častíc. Používajú sa preto ďalekohľady, ktoré do vzdialeného vesmíru hľadia napríklad prostredníctvom infračerveného žiarenia.

Taký je aj Herschel, asi najväčší astronomický teleskop, aký ľudia dosiaľ do kozmu vypustili. Európska kozmická agentúra ďalekohľad Herschel plánovala už od roku 1983.

Do kozmu sa dostal tento rok v máji a snímky, ktoré dokumentujú vznik nových hviezd, zhotovil koncom októbra. Vedcov teraz čaká ich analýza.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu