Vedcom sa pomocou netradičnej metódy podarilo vyrátať, že vzdialenosť čiernej diery v súhvezdí Labute od Zeme je oveľa menšia, ako sa predpokladalo.
BRATISLAVA. Medzinárodnej skupine vedcov sa po prvý raz podarilo s veľkou presnosťou namerať vzdialenosť čiernej diery od Zeme. S použitím novej metódy a bez potreby klasických matematických výpočtov prišli k záveru, že čierna diera situovaná v súhvezdí Labute sa nachádza vo vzdialenosti 7 800 svetelných rokov, čo
je takmer o polovicu menej, ako sa doteraz predpokladalo.
Výskumníci z Holandského inštitútu pre vesmírny výskum (SRON) sa zamerali na čiernu dieru, ktorá susedí s umierajúcou hviezdou V404 a zmerali jej rádiové emisie. Na to, aby zistili vzdialenosť, použili hviezdnu paralaxu - systém, ktorý berie do úvahy zmenu v pozícii hviezdy počas celého roka, ako dôsledok obiehania Zeme okolo Slnka.
Hoci je spomínaná technika stará, na takýto účel sa aplikovala po prvý raz. Vedci uviedli, že existuje len 6-percentná pravdepodobnosť chyby, pričom u predchádzajúcich typov meraní dosahuje až 50 percent.
Vedcom sa vďaka meraniam podarilo zistiť aj to, že čierna diera sa vyvinula z explózie supernovy a jej rýchlosť pohybu po vesmíre dosahuje až 40 kilometrov za sekundu.
Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.