KODAŇ. Bohaté a chudobné krajiny sa musia prestať vzájomne obviňovať a zvýšiť svoje ciele na obmedzovanie emisií, aby zachránili stagnujúce rozhovory o novej dohode, týkajúcej sa globálneho otepľovania. Povedal to generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Po príchode do Kodane pre agentúru AP povedal, že je stále miernym optimistom, pokiaľ ide o vyhliadky na úspešný výsledok klimatickej konferencie OSN, ktorá práve prebieha v dánskej metropole. Upozornil však, že vyjednávači oboch strán musia vyriešiť rozpory skôr než na konferenciu tento týždeň pricestujú svetoví lídri, inak bude výsledkom slabá alebo žiadna dohoda.
"Toto je čas, keď by mali uplatniť vodcovstvo," uviedol. "A toto je čas prestať ukazovať prstom, čas začať sa pozerať do zrkadla a ponúknuť, čo môžu urobiť viac - rozvinuté i rozvojové krajiny."
Hlavnými problémami na dvojtýždňových kodanských rokovaniach sú rôzne predstavy bohatých a chudobných krajín o tom, ako by mali vyzerať ciele obmedzovania emisií a financovanie opatrení proti globálnemu otepľovaniu v rozvojových štátoch.
Čína dnes obvinila rozvinuté krajiny z ustupovania od záväzkov boja proti klimatickým zmenám a upozornila, že rozhovory v Kodani vstúpili do rozhodujúcej fázy.
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí novinárom povedala, že zo strany bohatých krajín došlo k "určitej regresii", kým samé predniesli "nadbytok" požiadaviek na rozvojové krajiny, čo podľa nej "spomalí" konferenciu.
Zdroj: AP