Klikať na spúšť a spoliehať sa na to čo fotoaparát dokáže nie je hanbou. Ultrazoomy, ktoré sa nevmestia do vrecka, stratili náskok pred kompaktmi, lacné zrkadlovky už nie sú horúcim tovarom, ktorého kúpu diktuje móda. Čo všetko dokážu najnovšie fotoaparáty?
Dotyky nahrádzajú klikanie
Veľké dotykové displeje, ktoré prekrývajú celý zadný panel výrazne zvyšujú komfort pri snímaní. Je to, ako by ste v rukách držali digitálnu pohľadnicu – plnú žiarivých farieb a detailov. Minulosťou sa stáva stláčanie gombíkov a nemotorné pohybovanie v neprehľadnej ponuke fotoaparátu. Dotyk prsta na displeji určí miesto na ktoré treba zaostriť, rovnakým spôsobom je možné zmeniť kľúčové nastavenia. Je to, ako by sa z hlúpeho stroja s nezmyselným ovládaním stával vreckový počítač. A ak sa vám zdá, že jeden displej nestačí, kúpiť si môžete fotoaparát s dvomi. Ten čelný upúta pozornosť detí pri fotografovaní, alebo osamelým fotografom na dovolenke poslúži pri snímaní autoportrétov.
Fotenie bez nastavovania
Rýchle grafické čipy začínajú mať predstavu o tom, čo sa nachádza pred objektívom. Rozoznávajú tváre, emócie a ľudí ktorých fotografujete. Nejde už iba o hľadanie úsmevov, zamračených tvárí a žmurknutí, ale pri zaostrovaní skupinových fotografií uprednostňujú pri ostrení tváre tých, ktorých snímate najčastejšie. Fotoaparát už nepotrebuje špeciálne nastavenia, ak snímate fotografie na slnkom zaliatej pláži, bielučkom snehu či večer pri sviečkach. Snaží sa nájsť to správne nastavenie sám. To znamená viac podarených obrázkov z rúk tých, čo na teóriu fotografovania nemajú čas.
Snímanie panorám už nevyžaduje ani trpezlivosť pri komponovaní snímok, ani zdĺhavé spájanie obrázkov v počítači. Všetko sa udeje priamo vo fotoaparáte. Po tom čo kliknete na spúšť fotoaparátu, stačí iba pohyb rukou, akoby ste snímali kamerou krajinu okolo seba. Výsledkom je fotografia, ktorá sa pýta na papier.
Zmrazené momenty
Makrosnímky, ktoré u mnohých vzbudili záujem o fotografovanie, dnes už nadchnú málokoho. V móde sú dynamické fotografie prekypujúce pohybom a akciou. Akoby nás fascinovali momenty, pri ktorých sa zastavil čas. Aj s týmto si poradia kompakty bez drahých bleskov či inej fotografickej techniky.
Ak dokáže fotoaparát v plnom rozlíšení za jedinú sekundu uskutočniť niekoľko desiatok fotografií, je viac ako pravdepodobné že medzi nimi nájdete takú, ktorá sa vymyká z mantinelov všednosti. Deti letiace vzduchom, striekajúca voda, lístie padajúce zo stromu a vlasy rozihrané kývnutím hlavy sa pri 30, 40, či dokonca 60 obrázkoch za sekundu stávajú skvostom. A ak rozpohybované snímky vytlačíte na papier jednu vedľa druhej, originálnu ozdobu interiéru vám budú závidieť všetci.
Zastúpia kameru
Citlivé snímače, rýchle grafické čipy a pamäťové karty si poradia aj pri snímaní videa. A to hneď v skutočnej High Definition kvalite, ktorá možno predbieha aj zánovnú videokameru, ktorú ste si pred časom kúpili kvôli dovolenke. Video už nie je nekvalitným príveskom fotoaparátov. Záznamy, ktoré i tak nebude mať kto postrihať v počítači si môžete natočiť aj kompaktom, ktorý vojde do vrecka.
Voda, piesok a vibrácie im neublížia
Výrazne sa rozširuje aj ponuka modelov, ktoré znesú aj hrubé zaobchádzanie bez toho, aby trpela ich citlivá elektronika. S mnohými fotoaparátmi môžete vyraziť do dažďa aby ste zachytili nevšednú atmosféru, s inými sa môžete pustiť dolu toboganom do bazéna plného priezračnej vody. Prežijú aj šantenie na pláži či výpravu na hustú opekačku, kde nikto nevie, kde sa ráno zobudí.
Väčšina fotografií končí na dúhových kotúčoch, alebo v počítačov v rovnakom stave, akom sme ich nasnímali. Iba málokto má čas na ich úpravu alebo retušovanie a tak sa výrobcovia rozhodli uskutočniť všetky potrebné úpravy už v momente snímania. Tam, kde staré fotoaparáty majú problémy so šumom, jasom či farbami, tam dnešné nepohoria.
Ako rozlúštiť parametre?
Megapixely – čím viac ich je, tým viac detailov fotoaparát zachytí. Dôležitá je však aj uhlopriečka snímacieho čipu. Čím je väčšia, tým viac svetla zachytí.
Zoom – rozhoduje o tom, ako intenzívne dokáže priblížiť scénu pred sebou. Pri veľkom zoome je nevyhnutná optická stabilizácia obrazu.
Svetelnosť – čím je hodnota menšia, tým viac svetla prejde objektívom na čip a popredie snímky bude viac oddelené od pozadia.
Ohnisko – čím menšia je začiatočná hodnota, tým širší pohľad bude mať fotoaparát na svet.