BRATISLAVA. Stredozemné more neexistovalo vždy. V histórii Zeme boli obdobia, keď jednoducho zmizlo, ale zároveň časy, keď sa rýchlo objavilo.
Silný prúd vodyAsi pred päť a pol milióna rokmi tektonická aktivita Zeme uzavrela Gibraltársky prieliv. Bolo to v období, keď sa znížila aj celosvetová hladina oceánov. Stredozemné more vtedy vyschlo. Toto obdobie však trvalo iba 300-tisíc rokov, potom nasledovali záplavy.
Ešte nedávno vedci predpokladali, že napĺňanie mora trvalo tisícky rokov. Daniel Garcia-Castellanos zo španielskeho Inštitútu Jaumeho Almeru však tvrdí, že tento proces, ktorý sa odohral asi pred 5,3 milióna rokmi, trval mesiace, nanajvýš dva roky. Dokazujú to vrty a seizmické dáta z Gibraltáru.
Stredozemné more
Rozloha: 2 505 000 štvorcových kilometrov
Najväčšia hĺbka: 5 121 m
Teplota vody: 11 až 16 stupňov v zime, 20 až 28 stupňov v lete
Predtým mal oblasťou dnešného prielivu pretekať iba malý a bezvýznamný prúd vody. Takýto stav trval tisícky rokov. Tak, ako však geologická aktivita Stredozemné more od Atlantického oceánu oddelila, tak mu pomohla aj znovu vzniknúť. Novoutvorený predel poklesol a do stredozemnej oblasti sa začali valiť obrovské množstvá vody. Castellanosov tím hovorí o prúde, ktorý je tisícnásobkom prietoku Amazonky.
„Znamenalo to, že hladina tvoriaceho sa Stredozemného mora mohla stúpať aj o desať metrov za deň,“ napísali vedci do časopisu Nature.
Z mora bude jazeroOblasť Stredozemného mora nebude stabilná ani v budúcnosti. „Dlhodobé prognózy nie sú dobré,“ povedal magazínu New Scientist Phillip Gibbard z univerzity v Cambridge. Afrika sa posúva na sever. Zo Stredozemného mora sa znovu stane veľké, uzavreté „jazero“, ktoré sa bude časom zmenšovať.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk