SME

Zem je ešte citlivejšia na oxid uhličitý

Teplota pri zemskom povrchu môže byť až o polovicu citlivejšia na obsah oxidu uhličitého v ovzduší, ako sa dosiaľ myslelo.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ)

BRISTOL. Priemerná teplota pri zemskom povrchu môže byť až o polovicu citlivejšia na obsah oxidu uhličitého v ovzduší, ako sa myslelo. V časopise Nature Geoscience to predbežne online oznámil Daniel Lunt z Bristolskej univerzity (Veľká Británia) s piatimi kolegami z vlastnej krajiny a z USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko o klimatickom summite v Kodani. KLIKNITE

Vyšlo im to z porovnania počítačového globálneho modelu klímy s rekonštrukciami priemernej povrchovej teploty a obsahu oxidu uhličitého v ovzduší pred 3,3 až 3 miliónmi rokov, čiže v závere pliocénu, ktorý bol posledným útvarom treťohôr.

SkryťVypnúť reklamu

Striedanie zimy a tepla

Pliocén síce učebnicovo končí až pred 1,8 miliónmi rokov, no nedávna geologická konvencia posunula aj z hľadiska ľudského rodu kľúčové rozhranie treťohory-štvrtohory na dobu pred 2,6 miliónmi rokov, keď nastúpil dodnes prebiehajúci cyklus striedania ľadových a medziľadových dôb. Žijeme v zatiaľ poslednej medziľadovej dobe. Použité rekonštrukcie pliocénnej teploty boli založené na nepriamych ukazovateľoch, získaných predovšetkým analýzou sedimentov z oceánskeho dna.

"Zistili sme, že vzhľadom na vzdušný obsah oxidu uhličitého, ktorý prevládal pred 3 miliónmi rokov, predpovedal model pôvodne výrazne menší vzrast teploty, než na aký poukazujú rekonštrukcie. A tak sme hľadali, čo v modeli chýba," povedal Daniel Lunt.

SkryťVypnúť reklamu

Čoskoro to našli. Do modelu treba zahrnúť faktory, ktoré sa menia v dlhodobom časovom meradle, ako ľadové masívy na súši a vegetácia. Ich zmeny totiž rozhodujú o vyššej miere pohlcovania slnečného svetla, čo zasa zvyšuje otepľovanie.

Citlivá teplota

Zo zahrnutia týchto dlhodobých procesov do modelu vyplynula o 30 až 50 percent väčšia citlivosť priemernej teploty pri zemskom povrchu na vzdušný obsah oxidu uhličitého. Vedci predtým odseparovali príspevky iných faktorov, ktoré vplývajú na teplotu.

Klimatické modely používané Medzivládnym panelom o klimatickej zmene (IPCC) tieto dlhodobé spätnoväzbové procesy často nezahŕňajú v plnom rozsahu. "Ak sa chceme vyhnúť nebezpečnej klimatickej zmene, vysokú citlivosť Zeme na oxid uhličitý treba zohľadniť pri definícii cieľov pre dlhodobú stabilizáciu obsahov skleníkových plynov v ovzduší," povedal člen tímu Alan Haywood z Leedskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Tento výskum opäť ukázal, že mapovanie klímy v minulosti môže poskytnúť dôležité poznatky o tom, ako by sa Zem mohla zmeniť v budúcnosti, uzavrel Daniel Lunt.

Hlavné zdroje: Nature Geoscience online zo 6. decembra 2009; Komuniké University of Bristol zo 6. decembra 2009. Pre TASR Zdeněk Urban

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.

Atmosféra Zeme

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu