Pôvodný agentúrny text sme nahradili článkom z printového SME.
BRATISLAVA. Dva britské astronomické tímy urobili v auguste uplynulého roku počas štyroch dní unikátne snímky zo vzdialenej histórie vesmíru.
Britským astronómom pomohla moderná širokouhlá kamera WFC3 (Wide Field Camera), nainštalovaná astronautmi Atlantisu počas májovej misie k Hubblovmu ďalekohľadu.
„Rozpínanie vesmíru zapríčiňuje, že svetlo z veľmi vzdialených galaxií vyzerá červenšie. Pretože máme na Hubblovom teleskope novú kameru veľmi citlivú na infračervené svetlo, môžeme rozoznať galaxie na väčšiu vzdialenosť než doposiaľ,“ povedal astrofyzik Stephen Wilkins z Oxfordskej univerzity pre www.space.com.
Nová kamera v auguste znova podrobne pozorovala oblasť nazvanú Hubblovo ultrahlboké pole, ktoré pred piatimi rokmi zachytilo najstaršie oblasti vesmíru – asi 10–tisíc galaxií – vo viditeľnej časti spektra.
„Môžeme sa teraz pozrieť ešte hlbšie späť v čase a poznávať galaxie v čase, keď mal vesmír iba päť percent svojho súčasného veku,“ vysvetlil Daniel Stark z Astronomického inštitútu v britskom Cambridgei.
Svetlo z doteraz najstarších galaxií, aké mohli ľudské oči vidieť, k nám letelo 13,1 miliardy rokov.
Prekonalo tak rekord predtým najvzdialenejšieho pozorovaného kozmického objektu, ktorým bol výbuch gama lúčov; odohral sa pred cca 13 miliardami rokov.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk