SME

Zmení zlyhanie ľudí klímu?

Klíma sa stala horúcou témou. Môže za to blížiaci sa kodanský summit OSN, ktorý sa bude tejto téme venovať, a tiež ukradnuté maily klimatológov z prestížneho univerzitného výskumného centra v britskom Norwichi.

Problémy s adaptáciou na globálne otepľovanie a výkyvy počasia budú mať aj ázijské krajiny. Snímka je z Thajska.Problémy s adaptáciou na globálne otepľovanie a výkyvy počasia budú mať aj ázijské krajiny. Snímka je z Thajska. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK/AP)



BRATISLAVA. Pred štrnástimi dňami sa na internete objavilo vyše tisíc e-mailov. Pochádzajú z osobnej korešpondencie vedcov Klimatickej výskumnej jednotky (CRU) Východoanglickej univerzity v Norwichi, ktorú medzi sebou viedli od polovice 90. rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britskí vedci na čele so šéfom Philom Jonesom v e-mailoch riešili, samozrejme, najmä pracovné záležitosti. Týkali sa konkrétnych problémov výskumu klímy alebo vzťahu ku klima?skeptikom (ľuďom, ktorí majú odlišný názor na globálne otepľovanie, jeho príčiny, vplyv a na spôsoby, ako sa s ním vyrovnať).

SkryťVypnúť reklamu

Ohlas na zverejnenie ukradnutej korešpondencie bol veľký. Najmä preto, že CRU sa významne podieľala na tvorbe správ Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), ktorý v uplynulom roku ocenili Nobelovou cenou.

Motl: Žeby mafia?

„Dokumenty ukazujú, že za konsenzom o globálnom otepľovaní stojí skupinka ľudí, ktorí sú v permanentnom e-mailovom kontakte, ktorým chýba základná vedecká poctivosť a používajú mafiánske praktiky na obhajobu svojich osobných a finančných záujmov,“ napísal vzápätí po zverejnení e–mailov český teoretický fyzik a klima?skeptik Luboš Motl v internetovom magazíne Neviditelný pes.

Nezvyčajne tvrdé obvinenie vybočuje zo zvyklostí vedeckej komunity, kde sa vedie polemika najmä cez odborné časopisy s použitím odbornej terminológie a argumentov.

SkryťVypnúť reklamu

Motl však nebol jediný, kto také podozrenie vyslovil. Po vyšetrovaní CRU a IPCC volá napríklad aj americký senátor James Inhofe z Oklahomy.

Polícia aj komisia

Keďže e-maily, zverejnené na ruskom serveri, ukradol hacker univerzite, prípad vyšetruje polícia. Preverovaním obsahu e-mailov sa začína zaoberať nezávislá komisia. Profesor Phil Jones sa počas jej pôsobenia vzdal výkonu funkcie riaditeľa, nahradil ho profesor Peter Liss.

Aj keby ste chceli ignorovať naše výsledky, o zmene klímy svedčí práca mnohých iných vedcov.


Phil Jones, Výskumná klimatická jednotka, Východoanglická univerzita

Pokiaľ ide o skutočný obsah e-mailov, zbavený klimatologickej hantírky a momentálnych – aj negatívnych – emócií, mali by sme vyčkať, aké stanovisko zaujme komisia a aké závery z analýzy vyvodí.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ vieme napríklad to, že komentátor denníka The Guardian George Monbiot, považovaný za klimatického „superalarmistu“, vyzval Phila Jonesa na abdikáciu.

Monbiot tak urobil napriek tomu, že nepovažuje zverejnené e-maily za dôkaz proti globálnemu otepľovaniu, ale iba za dôkaz – zatiaľ iba predpokladaného - zlyhania niekoľkých ľudí.

Motl verzus Jones

Motl tiež píše, že dotknutí britskí vedci majú problém so základmi vedeckej metódy a deformovali fakty často veľmi priamočiaro.

V článku tvrdí, že pokiaľ sa chyby opísané v tajných e-mailoch opravia, „bezprecedentné otepľovanie v 20. storočí zmizne a nahradí ho pomerne chaotický vývoj teplôt v každom storočí“. A v odborných časopisoch sa objaví rad článkov o prírodných vplyvoch na klímu, ktoré boli potláčané „silou pästí“.

SkryťVypnúť reklamu

Jones si však stopercentne stojí za faktickou správnosťou výskumu a je pripravený ju obhájiť.

Snahu dokázať, že e-maily dokumentujú akési celosvetové sprisahanie s cieľom zmanipulovať alebo utajiť dáta, ktoré protirečia teórii o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie, považuje za nezmyselnú.

„Naša séria globálnych teplôt zodpovedá výsledkom iných, celkom nezávislých skupín vedcov, pracujúcich okrem iného pre NASA alebo Národné klimatické dátové stredisko v Spojených štátoch. Aj keby ste chceli ignorovať naše výsledky, ich výsledky sú rovnaké. Fakty hovoria samy za seba, netreba nič manipulovať,“ povedal Jones pre The Guardian.

Podpora britských vedcov

Jones poukázal tiež na to, že dôkazy o otepľovaní vedci nezískavajú iba z analýz teplotných záznamov, ale z množstva iných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Patrí medzi ne stúpanie hladín morí, topenie ľadovcov a ústup morského ľadu v Arktíde.

Phila Jonesa nepriamo podporili v spoločnom vyhlásení tri prestížne britské inštitúcie: Meteorologický úrad, Rada pre výskum prírodného prostredia a Kráľovská spoločnosť. Na čele posledne menovanej inštitúcie stojí uznávaný teoretický fyzik sir Martin Rees.

Odvolávajú sa na správu IPCC z roku 2007, na ktorej sa podieľali poprední klimatológovia. Priniesla nepochybné dôkazy o otepľovaní klímy a vysoký stupeň istoty, že po začiatku priemyselnej revolúcie sú za to zodpovedné ľudské aktivity.

Odvtedy vedci priniesli ďalšie dôkazy o prebiehajúcej a potenciálne nezvratnej zmene klímy. Bude sa čoraz viac prejavovať extrémnym počasím, nerovnomerným rozdelením zrážok, úbytkom zdrojov pitnej vody a ohrozí fungovanie ekosystémov či sociálnu stabilitu v mnohých oblastiach sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu