Aj keď ceny notebookov prestali výrazne klesať, záujem o ne neutícha. Spotrebitelia ich začínajú uprednostňovať pred stolovými počítačmi.
Ich prednosťou je kompaktný formát, možnosť prenášania po byte a nezávislosť od elektrickej zásuvky. Na tento trend reagujú aj poskytovatelia telekomunikačných služieb, ktorí k internetovej konektivite dodávajú bezdrôtové smerovače. Notebooky však nie sú ideálne na všetko: ich výkon je zväčša slabý na špičkové počítačové hry, spracovanie náročnej grafiky či prevádzku špecializovaných softvérov.
Modely šité na mieru
Môže sa hodiť
Pre volanie cez internet je dobré
mať zabudovaný mikrofón a webkameru. Čítačka kariet by si mala rozumieť s formátom, ktorý používa fotoaparát.Ak máte videokameru a radi by ste záznamy archivovali na DVD diskoch, notebook by mal mat firewire konektor.
Bluetooth slúži aj na pripojenie externej bezdrôtovej myši a klávesnice bez toho, aby ste museli do portov notebooku čokoľvek zasúvať.
ExpressCARD či CardBUS sloty umožňujú doplniť do notebooku periférie, na ktoré výrobca zabudol. Najčastejšie ide o dátovú
kartu na pripojenie k mobilnej sieti operátora alebo špeciálnu čítačku kariet.Nezabúdajte na pripojenie externého monitora či televízora.
Pre tie novšie je ideálny HDMI konektor, pri starších sa bez VGA či DVI nezaobídete.
Ak uvažujete o kúpe mininotebookov, čiže netbookov, budete potrebovať 260 eur a viac. Základné notebooky pre internet a kanceláriu sa dajú kúpiť od 390 eur, výkonnejšie od 460 eur a herné od 570 eur.
Za svoje peniaze spravidla dostanete notebook s predinštalovaným operačným systémom a štartovacím balíkom softvérov, následný servis riešia autorizované strediská značky. Obchodník vám poradí pri výbere, no
musíte mať aspoň základnú predstavu, na čo budete notebook používať. Investovať čas do hľadania výhodnej ponuky sa môže vyplatiť.
Čo vám predajca neprezradí, je, že takmer všetci svetoví výrobcovia ponúkajú notebooky „na mieru". Znamená to, že nie je nutné kupovať konkrétne akciové modely zo skladu predajcu, ale nakonfigurovať si možno model na mieru. Pre úpravu konfigurácií slúži špeciálny softvér, ktorý vygeneruje modelové značenie a podľa toho si možno od výrobcu počítač objednať. Na dodávku však treba čakať, pretože
nemusí byť na sklade distribútorov.
Pozor na špeciálne ponuky
Kúpa notebooku v cudzine môže byť cenovo výhodná, všetko sa však môže obrátiť proti vám, keď budete musieť vyhľadať služby servisu. Záruka je vzťah, ktorý vzniká medzi predajcom a kupujúcim bez ohľadu
na to, či sa výrobca zaväzuje poskytovať servis na notebook po celom svete, alebo nie. Záruky majú často obmedzenia.
Riešením je prikúpenie doplnkového balíčka. Ten obsahuje predĺženú záručnú lehotu, servis u zákazníka bez nutnosti odosielania notebooku či záväzok riešiť zlyhania vo vopred stanovenom časovom harmonograme - hoci aj formou výmeny.
Pozor si treba dať pri nákupe cez internet. Ak obchod prevádzkuje zahraničná firma, bude sa riadiť zákonmi, ktoré platia v krajine predajcu. To môže znamenať komplikácie. Navyše si môže kúpiť notebook, ktorý bol určený na iný trh - bez slovenskej lokalizácie operačného systému, bez vhodne spracovaného návodu.
Špeciálnou kategóriou, na ktorú by ste si mali dať pozor, sú notebooky, ktoré síce vyzerajú ako nové, ale nie sú. Pochádzajú z programov továrenskej repasácie - zozbierané a používané notebooky sa v továrni vynovia tak, že ich opotrebovanie nie je viditeľné. Označujú sa slovíčkom
„refurbrished". Keďže predajcovia sa opierajú o skutočnosť, že nejde o nový tovar, záruku krátiana12 mesiacov.
Ako riešiť servisné problémy
Servisy neriešia problémy softvéru, len hardvérové chyby laptopov.
Zistiť, či je problém v notebooku, alebo v softvéri možno aj doma. Po kompletnej zálohe údajov podľa návodu z inštalačných nosičov obnovte operačný systém do stavu, v akom bol notebook pri kúpe. Ak problém aj potom zostal, laptop patrí do servisu.
Pri odosielaní notebooku do servisu myslite na súkromie. Citlivé údaje či fotky na pevný disk nepatria. Vhodné je odstrániť prístupové heslá.