SME
Sobota, 8. október, 2022 | Meniny má Brigita

Podvody na webe pribúdajú

Nakupovanie a využívanie služieb má aj nevýhody.Ak budete príliš dôverčiví, môžete prísť o stovky eur.

Polícia upozorňuje na zvýšený výskyt internetových podvodov, kedy zákazník najprv zaplatí, no tovar nedostane.Polícia upozorňuje na zvýšený výskyt internetových podvodov, kedy zákazník najprv zaplatí, no tovar nedostane. (Zdroj: Stock.XCHNG)

Nakupovanie a využívanie služieb má aj nevýhody. Ak budete príliš dôverčiví, môžete prísť o stovky eur.

BRATISLAVA. Vyhrajte elektronickú čítačku kníh alebo iPhone, registráciou na našom webe sa zaradíte do žrebovania. Aj na takýto slogan dokázali podnikavci z banskobystrickej firmy Pro Content zlákať používateľov
internetu.

Pri nadšení zo získania pekných cien odsúhlasia spotrebitelia aj málo viditeľné používateľské podmienky. V tých sa zaviažu za registráciu pravidelne platiť. Prípad už vyšetruje polícia aj Slovenská obchodná inšpekcia. Na Slovensku nie je v poslednom čase ojedinelý.

Inšpekcii podnetov pribúda

Ako sa vyhnúť problémom?

1. Preverte si prevádzkovateľa stránky. Na dôveryhodnosti pridáva najmä celá poštová adresa a iné identifikačné údaje spoločnosti. V prípade podozrenia môžete porovnať informácie s obchodným registrom
na stránke orsr.sk.

2. Spoznajte pravidlá nákupu či používateľské podmienky. Pred potvrdením si dobre prečítajte obchodné či reklamačné podmienky, ktoré musí mať predajca zverejnené.
Pozornosť venujte najmä častiam
hovoriacim o povinnostiach kupujúceho.

3. Informujte sa o cene poštovného
či balného. Pri objednávkach cez internet ide o nezanedbateľnú sumu, preto jasne zverejnený cenník počas
objednávky zabezpečí vyššiu dôveryhodnosť. Je dôležité vedieť,
koľko presne zaplatíte predtým, než záväzne odošlete objednávku.

4. Vyhľadajte referencie zákazníkov. Na internetových
stránkach sa dajú nájsť hodnotenia nakupujúcich. Zákaznícke ohlasy a problémy rieši aj náš portál staznosti.sme.sk.

Slovenská obchodná inšpekcia zaznamenala medziročne o 40 percent viac podnetov na internetové obchody. „Ich počet má stúpajúcu tendenciu, je to spôsobené aj tým, že sa zvyšuje počet predávajúcich," povedala Danuša Krkošová, hovorkyňa inšpekcie. Tá kontroluje dodržiavanie zákonov aj pri predaji tovaru a poskytovaní služieb cez internet. Kým v roku 2006 dostala obchodná inšpekcia len 41 podnetov na elektronické obchody, do konca októbra 2009 ich bolo už 80.

„Pokiaľ by obchodná inšpekcia narazila na podvodníkov, v tom prípade odstupuje vec orgánom činným v trestnom konaní, lebo môže ísť o trestný čin podľa trestného zákona," povedala Krkošová.

Biznis založený na naivite

Aj keď obchodná inšpekcia takýto prípad neeviduje, samotná polícia hovorí o zvýšenom výskyte internetových podvodov. „Tieto sú najmä v oblasti nákupu a predaja rôzneho tovaru, keď je zákazníkom najprv zaplatená požadovaná suma a tovar následne nie je dodaný," povedal Martin Korch, hovorca prezídia policajného zboru.

Podľa neho sú populárne aj podvody s kúpou automobilu alebo takzvané nigérijské listy, ktoré sa od ľudí tiež snažia vylákať peniaze. „Páchatelia vo väčšine prípadov využívajú dôverčivosť a naivitu poškodených," povedal Korch.

Katalógové firmy

Okrem problémov s klasickým internetovým nakupovaním sú aktuálne aj problémy s bezplatne vyzerajúcimi registráciami na rôznych elektronických službách.

Internetové fóra, ale aj skúsenosti ľudí na spotrebiteľskej službe staznosti.sme.sk, hovoria o problémoch s internetovými databankami firiem. Tie pracujú na spôsob takzvaných katalógových firiem, ktoré získajú súhlas obete s obchodnými podmienkami na základe bezplatnej ponuky reklamného priestoru. Tá je však neskôr spoplatnená vysokou sumou.

Obeťou takejto katalógovej spoločnosti sa stalo aj naše ministerstvo školstva, zdravotníctva či výstavby. Rezort školstva tak ročne posiela švajčiarskej spoločnosti Intercable Verlag tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu