PRAHA. Už tretiu dielňu, v ktorej sa v rannom stredoveku spracovávalo striebro, objavili pri vykopávkach v českom Žatci. Archeológ Petr Čech so svojimi kolegami našiel predmety, ktoré na začiatku 11. storočia pomáhali s tavením a spracovaním striebra. Dielňa však údajne ukázala aj to, že Přemyslovci boli podvodníci a falšovali tu peniaze.
O falšovaní Přemyslovcov si prečítajte aj na iDnes. KLIKNITE
K nálezu došlo ešte pred začiatkom stavby turistickej atrakcie Chrám chmelu a piva. Predchádzajúce nálezy sú priamo z centra Žatca, kde kedysi stával přemyslovský hrad. „Zo všetkých troch nálezov vyplýva, že sa tu striebro spracovávalo priebežne. Nebola to nárazová činnosť,“ vysvetľuje Čech, ktorý v Žatci vykonáva archeologické vykopávky už dve desaťročia.
Štátny podvod
Jeho objavy sú dôležité už len preto, že pozostatky inej dielne, kde by sa mince vo veľmi rannom stredoveku vyrábali, zatiaľ nikde v Česku nájdené neboli. Žatecké nálezy ale majú aj dva ďalšie zaujímavé momenty. Po prvé, nie je jasné, odkiaľ strieborná ruda pochádzala, pretože v okolí dielne nie sú o takejto ťažbe žiadne záznamy.
Po druhé, podľa Čecha sa jedná o jasný dôkaz falšovania peňazí. „Podvod? Áno, ale štátny. Išlo o panovnícky podvod s peniazmi, o ktorom písal už slávny kronikár Kosmas,“ upresňuje.
O výrobe falošných mincí hovoria nálezy z Podměstí. Tam zostali po zemou zachované zvyšky mincí z rokov 1061 až 1085, z obdobia, kedy vládlo přemyslovské knieža Vratislav II. Ďalšie objavy z rovnakého miesta sú ale o desaťročia staršie, z počiatku 12. storočia.
Vojna o vplyv
Čech si takéto tvrdenia však môže dovoliť, pretože našiel rôzne keramické nádoby, v ktorých sa našli kvapky striebra i zvyšky medi. To naznačuje miešanie oboch kovov, ktoré sa používali pri výrobe menej hodnotných mincí. Nálezy svedčiace o výrobe falošných mincí niekedy z doby po smrti Vratislava II. dáva Čech do súvislosti s bojom jeho štyroch potomkov o titul českého kniežaťa.
„Hra záujemcov o kniežací stolec spočívala i v tom, že jazdili žiadať o podporu cisára do susednej nemeckej ríše. Ten im ju sľúbil, ale nechal si za ňu zaplatiť,“ opisuje stredoveké praktiky Čech. „Nakoniec si museli svoj trón museli aj tak sami vybojovať.“ Dary pre cisára sa pritom pohybovali v stovkách kilogramoch striebra.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk
Autor: Tomáš Kassal / MF Dnes