WASHINGTON. V časopise Cancer Prevention Research to oznámil Herbert Jacobson z Albanyského lekárskeho kolégia s kolegami.
Ide o látku označovanú ako alfafetoproteín (AFP), ktorá normálne vzniká v pečeni a žĺtkovom vačku plodu.
Hormóny produkované počas tehotenstva, ako estrogén, progesterón a ľudský choriónový gonadotropín podľa výsledkov nedávnych výskumov podstatne znižujú riziko, že žena neskôr ochorie na rakovinu prsníka. Jacobsonov tím teraz doložil, že sa to podľa všetkého deje cez AFP.
Potlačili rast rakovinových buniek
Samiciam potkanov, ktoré boli vystavené účinku rakovinotvorných látok, podávali estrogén s progesterónom i samotne buď estrogén, alebo ľudský choriónový gonadotropín. Chceli overiť, či to povedie k tvorbe AFP a či potom táto bielkovina nevytvorí ochranný účinok tehotenstva aj pri neprítomnosti tehotenstva.
A skutočne: dosiahli, že pri týchto zvieratách všeobecne klesol výskyt rakoviny mliečnych žliaz, pričom im všetky spomenuté liečby zvýšili obsah AFP v krvi. Keď potom AFP vstrekli do laboratórnych kultúr buniek rakoviny prsníka, zistili, že priamo potláča ich rast. To všetko naznačuje, že spomenuté tehotenské hormóny prostredníctvom AFP fungujú ako prevencia rakoviny prsníka.
"Telo má prirodzený obranný systém voči rakovine prsníka. AFP treba využiť a na jeho základe vyvinúť bezpečný liek, chrániaci ženy pre touto rakovinou," povedal Herbert Jacobson. Členovia jeho tímu uvažujú nielen o liečbe, ale aj o prevencii. Podarilo sa im už izolovať malú časť molekuly AFP, z ktorej chcú urobiť agens, fungujúci ako prevencia rakoviny prsníka.
Sú to zatiaľ prvé výsledky
Odborník na prevenciu rakoviny Powel Brown z Texaskej univerzity v Pustine však upozorňuje, že zatiaľ ide o predklinické výsledky dosiahnuté na zvieratách, od ktorých je ešte veľmi ďaleko k prevencii tejto choroby u ľudí a liečbe. Navyše ani jeden z troch spomenutých spôsobov liečby potkaníc nezabral na 100 percent. Rozvoju rakoviny bránia len pri 30 až 50 percentách zvierat.
"Je to sľubný výskum, ktorý však naznačuje, že skôr, ako sa jeho výsledky prenesú na ľudí, ešte musíme urobiť dodatočné pokusy so zvieratami," povedal Powel Brown.
Hlavný zdroj: Komuniké American Association for Cancer Research z 24. novembra 2009. Pre TASR Zdeněk Urban