BRATISLAVA. Kanadský žartík, známy pod názvom Google bomba, spočíva v tom, že niekto odkazuje na zosmiešňujúci dokument dovtedy, kým si vyhľadávač nezačne myslieť, že najlepšie zodpovedá hľadanému kritériu.
Tento týždeň sa podobnému fóriku nevyhla ani manželka amerického prezidenta Baracka Obamu. Po vyhľadaní jej mena sa ako prvý objavil obrázok jej tváre pripomínajúci opicu.
Google: Nevymažeme to
„Nechutný rasizmus," reagovala Amerika, Google, najväčší vyhľadávač, sa za fotku ospravedlnil, z webu ju však nestiahne.
„Vyhľadávače reflektujú informácie, ktoré sa vyskytujú na internete, pri zoraďovaní výsledkov sa spoliehame na počítačové algoritmy zohľadňujúce tisícky faktorov. Nikdy však nevymazávame stránku z vyhľadávača len preto, že jej obsah je nepopulárny, alebo na ňu dostávame sťažnosti," tvrdí firma vo svojom vyhlásení. Nad fotku firma pridala odkaz na stránku s oficiálnym vysvetlením: „Niekedy môžu byť výsledky vyhľadávania urážlivé. Súhlasíme."
Vôbec nie prvý útok
Google bomba na obyvateľa Bieleho domu nie je prvou. V minulosti sa jej obeťou stal aj Obamov predchodca George Bush, keď sa jeho životopis objavil ako prvý po vyhľadaní slov „miserable failure" (zúfalé zlyhanie).
Na Slovensku sa dlhý čas dalo vyhľadaním slov „zlodej a klamár" dostať na stránky Vladimíra Mečiara a neskôr aj Mikuláša Dzurindu. Slovné spojenie „nechutný populista" zase viedlo na stránku Roberta Fica.
Proti Google bombám snažíme už roky bojovať, tvrdí firma