Z britskej inštitúcie ukradli hackeri e-maily, ktoré majú dokazovať, že vedci manipulujú údaje.
BRATISLAVA. Chvíľu to vyzeralo na veľké víťazstvo klimatických skeptikov. Hackerom sa z britského renomovaného centra Climate Search Unit - patrí University of East Anglia - podarilo ukradnúť e-mailovú korešpondenciu.
Komu škodia e-maily o klíme. Prečítajte si stĺpček Michala Ača. KLIKNITE
Niektoré jej vety vraj naznačovali, že inštitúcia, ktorá sa zaoberá prírodnými i ľudskými dopadni na celosvetové klimatické zmeny, mohla zmanipulovať svoje dáta ešte predtým, ako ich predstavila verejnosti.
Tesne pred Kodaňou
Zlodeji si to načasovali dobre. 7. decembra začne v dánskom hlavnom meste svetový klimatický summit, kde by sa hlavy dôležitých svetových štátov mali dohodnúť na znižovaní emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie.
„Cítime, že v súčasnosti je veda o klíme príliš dôležitá, aby ostala utajená," napísali preto hackeri vo svojom stanovisku hneď potom, ako sa súkromné údaje vedcov v piatok objavili na ruských internetových serveroch. „Zverejnili sme preto náhodný výber korešpondencie, kódu a dokumentov." Vedci sa však k týmto dátam nepriznali a únik odmietli komentovať.
Popierači globálneho otepľovania však upozorňujú na niektoré vety, ktoré naznačujú, že vedci mohli manipulovať nameranými údajmi. Takýmto mal byť aj e-mail z roku 1999 v ktorom stojí: „Práve som dokončil Mikov trik z magazínu Nature, ktorý pridáva k skutočným teplotám za posledných 20 rokov".
Problémom však je, že podobné vety sa v ukradnutých dátach objavujú bez kontextu. Bez neho nemožno ani potvrdiť ani vyvrátiť, či sa vedci snažili zavádzať verejnosť.
Vedci nechápu situáciu
George Marshall v denníku Guardian pritom zdôrazňuje, že problémom je najmä nepochopenie zo strany vedcov. Neuvedomujú si, že klimatické zmeny nie sú len otázkou vedy, ale aj nástrojom politického boja, do ktorého - chtiac či nechtiac - vedci vstupujú.
Problematika globálneho otepľovania tak nie je o vedeckých výsledkoch, ale o viere znepriatelených skupín. Preto klimaskeptici dokážu tvrdiť, že na základe hackermi ukradnutých dát vedcom viac nemožno veriť - vraj si iba vymýšľajú.
Je pritom jedno, že nič podobné sa v korešpondencii vedcov nenachádza. A ak by sa aj nachádzalo, výskum Climate Search Unit je len jedným z mnohých a fakt o globálnom otepľovaní podporuje množstvo údajov od britskej Kráľovskej spoločnosti, NASA či ďalších prestížnych organizácií.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk