BRATISLAVA. Tucet poslucháčov prvého, druhého a tretieho stupňa vysokoškolských vedeckých odborov a Slovenskej akadémie vied (SAV) ocenila dnes v Bratislave slovenská pobočka Junior Chamber International. Organizácia, ktorá má 200 000 členov v 120 krajinách sveta a jej členmi boli napríklad aj Bill Clinton či Kofi Annan, udeľovala ceny v jedenástich kategóriách. Tohtoročnou Top osobnosťou spomedzi všetkých ocenených študentov sa stala Daniela Očipová zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Získala tiež prvenstvo v kategórii Stavebníctvo, architektúra.
Výskum ocenenenj študentky preukázal skutočný stav znečistenia teplej vody baktériou Legionella pneumophila na Slovensku. "Pozitívnych na túto baktériu bolo zhruba 20 percent z celkového počtu vzoriek, ktoré som vo výskume odobrala," konštatovala Očipová. Cenu absolútnej víťazke odovzdal prezident Ivan Gašparovič. "Chcem vám poďakovať, že ste si v rámci svojej profesie vybrali to najťažšie, čo je - ďalej sa vzdelávať, ďalej získavať pre ľudstvo nové poznatky a nové výsledky, ktoré nám všetkým v živote pomáhajú," povedal prezident.
Prvenstvo v kategórii Elektrotechnika, priemyselné technológie má Juraj Feilhauer z Elektrotechnického ústavu SAV. Doktorand objasnil 18 rokov nevysvetlený problém anomálnych hodnôt perzistentných prúdov v prstencoch. Tomáš Škovránek z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (TU KE) získal cenu v kategórii Hutníctvo, strojárstvo, energetika. Záslužná je jeho identifikácia dynamických sústav neceločíselného rádu s využitím metódy ortogonálnej regresie. Za informatiku a matematicko-fyzikálne vedy ocenila organizácia Michala Tvarožku z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Porota si všimla jeho výsledky vo výskume v oblasti webových technológií.
Doktorandi Pavel Staško a Ján Varga z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (UK) majú prvenstvo v kategórii Lekárske vedy, farmácia. Venovali sa problematike transplantácie tenkého čreva v experimente. Zistenie, že chronické zvýšenie hladín hormónu aldosterónu vedie k úzkostným a depresívnym prejavom u experimentálnych zvierat, prinieslo prvenstvo Nataši Hlaváčovej. Doktorandka na Prírodovedeckej fakulte UK dostala cenu v kategórii Prírodné vedy, chémia. Alexandru Záhradníkovú z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV ocenila komisia za spoluprácu pri medzinárodnom výskume vápnikovej signalizácie v srdcových svalových bunkách. Získala cenu v kategórii Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo.
Víťazkou v oblasti Filozofia, politológia, právo, teológia je poslucháčka Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Mária Janáková. Študentka absolvovala pobyt v Indonézii a ako dobrovoľníčka sa významne podieľala na zorganizovaní verejnej humanitárnej zbierky na pomoc potopou postihnutým oblastiam v Jakarte. Fakulta okrem iného ocenila jej aktivitu, prosociálnosť a organizačné schopnosti. Jedna z cien putuje na Fakultu umení Akadémie umení v Banskej Bystrici do rúk Mareka Turošíka. Uznanie v kategórii Kultúra a umenie mu priniesla aktivita v oblasti dramaturgie, dramatického textu a možností jeho interpretácie.
Tomáš Straňák z Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici má cenu v kategórii Ekonómia. Organizácia Junior Chamber International Slovakia si všimla jeho pomoc pedagógom v škole. Študent pracuje na tvorbe videosekvencií, ktoré iným študentom uľahčujú vzdelávanie. V jedenástej kategórii Šport uspel Robin Pělucha z Fakulty telesnej výchovy a športu UK. Laureát a bývalý člen reprezentačného družstva mužov vo volejbale je doktorandom a zároveň asistentom trénera v extraligovom volejbalovom družstve mužov. Spoločnosť BMW udelila aj osobitú cenu, a to Jurajovi Feilhauerovi, ktorý uspel v prvej kategórii. Mladý vedec sa bude môcť týždeň voziť v požičanom aute s plnou nádržou.