BRATISLAVA. Okysľovanie oceánu by mohlo spôsobiť, že ryby začnú byť "osudne priťahované" svojimi predátormi, tvrdia vedci. Tím vedcov, ktorý skúmal, aký vplyv má okysľovanie zapríčinené oxidom uhličitým, zistili, že u rýb vyvoláva neschopnosť "vycítiť nebezpečenstvo".
Mladé ryby druhu klaun zdobený, ktoré výskumníci chovali v okysličenej vode, začali byť chemickými signálmi vylučovanými predátormi skôr priťahované ako odpudzované. Danielle Dixson z austrálskej James Cook University, ktorá viedla štúdiu, spolu so svojimi kolegami testovala larvy rýb druhu Amphiprion percula žijúce vo vode s rovnakou mierou kyslosti, ako prirodzené oceánske prostredie a ryby žijúce vo vode s vyššou kyslosťou.
Výskumný tím ryby vypustil do "prúdovej komory", s dvoma zdrojmi vody pretekajúcimi paralelne. Jeden z nich bol odobratý z vody, v ktorej žijú ich prirodzení predátori a druhý z prostredia, kde žijú ryby, ktoré nie sú ich predátormi. Ryby nachádzajúce sa v komore si mohli zvoliť, ktorý prúd vody im vyhovuje viac. V teste sa ukázalo, že ryby vychované v obyčajnej vode sa vyhýbali prúdu vody, v ktorom predtým žili ich predátori.
Spoznali ich zápach a odplávali preč. No ako tvrdí Dixon, ryby odchované v kyslejšej vode priťahovali oba prúdy vody rovnako. Podľa výskumníkov ich štúdia dokazuje, že larvy rýb "môžu prejavovať osudnú príťažlivosť voči predátorom pri úrovni oxidu uhličitého a kyslosti, ktorá sa v našich oceánoch môže vyskytovať okolo roku 2100".
Predchádzajúce štúdie ukázali, že ryby sa spoliehajú na svoj čuchový zmysel, aby sa tak vyhli zožratiu. Výskumníci zdôraznili, že schopnosť odhaliť a vyhnúť sa predátorom je jedným z najdôležitejších prirodzených mechanizmov pri zabezpečení prežitia.
Informáciu zverejnil internetový portál bbc.co.uk.