SME

Je hobit z Indonézie nový ľudský druh?

Záhada okolo ľudských kostí, ktoré našli na indonézskom ostrove Flores, ešte stále nie je vyriešená. Vedci sa nevedia dohodnúť, či ide o nový ľudský druh.

Porovnanie lebky homo sapiens (vpravo) a homo floresiensis.Porovnanie lebky homo sapiens (vpravo) a homo floresiensis. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Záhada okolo ľudských kostí, ktoré sa v roku 2003 podarilo nájsť na indonézskom ostrove Flores, ešte stále nie je vyriešená. Vedci sa ani po niekoľkých rokoch skúmania nevedia dohodnúť, či ide o nový ľudský druh alebo len o človeka trpiaceho genetickou poruchou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Človek z Flores, ktorý svojou metrovou výškou pripomínal hobita a žil na indonézskom ostrove pred 18-tisíc rokmi, je neustále terčom špekulácií a rôznych dohadov. Niektorí sa domnievajú, že nájdené ostatky patrili zakrpatenému človeku trpiacemu mikrocefáliou, čo je vývinová porucha postihujúca centrálny
nervový systém. Prejavuje sa zaostávaním v raste mozgu. Iní zastávajú názor, že ide o nový ľudský vývojový druh.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky poslednej štúdie sa pridávajú k najprekvapujúcejšej hypotéze, že homo floresiensis (človek floreský) je ľudský druh, ktorý sa nikdy doteraz nepodarilo identifikovať a v žiadnom prípade to nie je geneticky chybná
verzia moderného človeka.

Zvyšky tohto exemplára našli v roku 2003 austrálski a indonézski vedci na vzdialenom ostrove Flores. Objav otvoril veľkú debatu a všetci sa pýtali, kto mohli byť tvory merajúce len o niečo viac ako jeden meter, vážiace približne 25 kilogramov, bez brady a s malým mozgom. Vedci z newyorského Stony Brook University Medical Center uskutočnili štatistickú analýzu dobre zachovalých zvyškov kostí ženy, aby tak určili či ide o iný druh.

Jaskyňa vo Flores, kde sa našli kosti.

Výsledky štúdie sú publikované v časopise Royal Statistical Society. Výskumníci William Jungers a Karen Eaab skúmali zvyšky ženskej kostry, ktorú pomenovali "floreská žena" alebo jednoducho "Flo", a snažili sa potvrdiť evolučnú cestu tohto druhu. Veľmi zachovalý exemplár zahŕňal lebku, čeľusť, ramená, nohy a ruky. Meral 106 centimetrov - čo je menej ako Pygmejovia, ktorí v dospelosti dosahujú výšku 150 centimetrov - a objem jeho mozgu bol len o niečo viac ako 400 centimetrov kubických, čo sa najviac podobá šimpanziemu mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Charakteristiky lebky a čeľuste sú oveľa primitívnejšie ako charakteristiky hociktorého súčasného človeka. S veľkou kapacitou fosílnych zvyškov, ktoré mali k dispozícii, mohli vedci rekonštruovať dôveryhodný nákres tela, ktorí ako tvrdia, sa podstatne líši od ktoréhokoľvek moderného človeka. Floreský človek tak ostáva pre svet aj naďalej záhadou.

Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.

Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu