Bratislava 19. novembra (ČTK) - e mohli ponúkať viac služieb, a prilákať tak najmä staršiu generáciu.
"Tohoročný výskum potvrdil priaznivý trend najmä v schopnosti ľudí využívať počítač a internet na vzájomnú komunikáciu prostredníctvom elektronickej pošty, chatu, internetového telefonovania, diskusných fór alebo čoraz populárnejších sociálnych sietí," uviedol Marián Velšic z IVO.
Autori projektu v rámci prieskumu sledovali 27 ukazovateľov, rozdelených do štyroch kategórií, a to práca s hardvérom, softvérom, práca s informáciami a schopnosť komunikácie. Oproti predchádzajúcej sonde z roku 2007 zaznamenali nárast vo všetkých indikátoroch.
Digitálna gramotnosť tak dosiahla 44 zo 100 možných bodov, pred dvomi rokmi to bolo 37 bodov. Pri prvom prieskume v roku 2005 ukazovateľ dosiahol 33 bodov. "Ak by sme rozdelili úroveň digitálnej gramotnosti na nízku, strednú a vysokú, tak Slovensko sa v priebehu štyroch rokov posunulo z nízkej na strednú úroveň," uviedol inštitút.
IVO však upozornil, že nie všetky skupiny si polepšili. "Na jednej strane stojí mladšia, vzdelanejšia, kvalifikovanejšia, sociálne silnejšia a mestskejšia časť populácie. Na druhej strane je to staršia, menej vzdelaná, nižšie kvalifikovaná, ekonomicky neaktívna, sociálne slabšia a vidiecka časť populácie. Kým prvá sa kontinuálne učí a zlepšuje, druhá stojí na jednom mieste," poznamenal Velšic. Napríklad starších ľudí by podľa neho mohla pritiahnuť k počítačom a internetu ponuka elektronických služieb samospráv.
Na reprezentatívnom výskume sa zúčastnilo 1134 respondentov starších ako 14 rokov.
prl fil