BRATISLAVA. V noci z utorka na stredu (zo 17. na 18. novembra) sa Zem stretne s pravidelným meteorickým rojom Leoníd. Tento rok sa predpovedá zvýšená meteorická aktivita. Pri jasnej nočnej oblohe bude možné vidieť voľným okom 50 až 100 meteorov za hodinu.
Meteory z roja Leoníd budú viditeľné na celej oblohe, pričom budú vylietavať zo súhvezdia Leva (latinsky Leo). Dá sa očakávať, že meteory budú na oblohe vytvárať dlhé jasné stopy v čase medzi 22.30 24.00 h, podobne ako tomu bolo v roku 1998.
Meteorické častice pochádzajú z kométy 55P/Tempel-Tuttle. Kométa obieha okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou dobou 33 rokov. Pri každom návrate k Slnku z nej unikajú prachové častice, ktoré zostávajú pozdĺž jej dráhy. Zem sa v polovici novembra pravidelne stretá s prúdom týchto častíc, ktoré vnikajú do zemskej atmosféry rýchlosťou 71 km/s. Horia vo výškach okolo 100 km nad povrchom, kde žiaria ako meteory.
Za aktivitu tohtoročných Leoníd bude zodpovedné 14 a 16 periód staré vlákno meteorických častíc, ktoré opustili materskú kométu v rokoch 1533 a 1466. Najbližší veľký dážď meteorov sa očakáva 18. a 19. novembra 2034.
Informoval Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.