ciami, falošnými predstavami a neusporiadanými pohybmi tela.
Pri skúmaní chromozómu 22 zistili, že gén WKL1 produkuje bielkovinu podobnú tým, ktoré hrajú kľúčovú rolu pri prenose elektrických signálov pozdĺž nervových vláken.
Objav mutácie génu WKL1 (bude publikovaný v Molecular Psychiatry) povedie k lepšiemu pochopeniu katatonickej schizofrénie a umožní vhodne zvoliť spôsob liečby tejto choroby, ktorou trpí jedno percento populácie.
Mutáciu tohto génu vykazovalo sedem schizofréniou postihnutých členov rodiny, zatiaľ čo u šesťčlenného zvyšku bez symptómov schizofrénie sa mutácia nevyskytovala.
Profesor Peter Lesch, jeden z autorov štúdie poznamenáva, že ide o gén, ktorého mutácia by mohla byť zodpovedná iba za jeden špecifický typ schizofrénie a dúfa, že perspektívne sa bude môcť postupovať ku špecifickým terapiám. Ide však iba o prvý krok a na poli výskumu ešte čaká mnoho práce.
Prezident združenia schizofrenikov Cliff Prior povedal, že hoci výskum uvítal, obáva sa, že existuje potenciálne nebezpečenstvo jeho zneužitia, napríklad disponovanie genetickými markermi môže nepriaznivo ovplyvňovať možnosti jednotlivcov pri hľadaní zamestnania, poisťovaní či bývaní.
Podľa prezidentky charity mentálneho zdravia Marjorie Wallaceovej sa nemecká štúdia zamerala len na jednu rodinu, teda postihnutým schizofréniou nemožno dávať plané nádeje a vo výskume treba ešte mnohé urobiť.
(BBC, Scientific American)