
Roky muzikantskej praxe môžu zmeniť mozog profesionálnych hudobníkov. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Podrobné skúmanie mozgu odhalilo, že roky muzikantskej praxe môžu zmeniť mozog profesionálnych hudobníkov. Výskum, ktorého výsledky odzneli na výročnom mítingu Americkej akadémie neurológie vo Filadelfii, v USA preukázal, že muzikanti majú viac „šedej hmoty“ alebo mozgových buniek v určitých kľúčových oblastiach.
Nedá sa s určitosťou tvrdiť, že sa tieto rozdiely vyvinuli ako dôsledok „muzicírovania“ a nie iným spôsobom, ale existuje veľká pravdepodobnosť, že hudobníci v priebehu rokov doslova pretvorili svoju myseľ. Nemecký odborník prof. Gottfried Schlaug porovnával metódou magnetickej rezonancie (MRI) rozličné časti mozgu 15 profesionálnych muzikantov mužského pohlavia s 15 nehudobníkmi. Závery boli očividné; muzikanti mali viac šedej hmoty prinajmenšom v štyroch oblastiach mozgu, ktoré sú spojené so schopnosťami užitočnými pre muzikantov – napríklad schopnosťou koordinovať pohyby ako odpoveď na vizuálne podnety alebo spracovať sluchové podnety.
Profesor Schlaug pre BBC povedal: „Na potvrdenie vzťahu medzi intenzívnym dlhodobým tréningom a štrukturálnymi zmenami v motorických a nemotorických oblastiach mozgu bude potrebná doplnková štúdia. Alternatívnym vysvetlením by mohlo byť, že sa muzikanti s týmito rozdielmi už narodili a práve to ich pritiahlo k hudbe.“
Existujú aj ďalšie štúdie, ktoré predpokladajú, že sa mozog môže pretvoriť v reakcii na opakované úlohy. Vedci z University College London vo Veľkej Británii skúmali mozog vodičov taxíkov a zistili, že taxikári mali v porovnaní s ostatnými ľuďmi väčší hipokampus. Ide o časť mozgu, ktorá je spojená s navigáciou u vtákov a zvierat. Keď taxikári trávia v práci viac času, časť hipokampu sa zväčšuje.
Dr. Eleanor Maguirová, ktorá viedla výskumný tím, konštatovala, že v posledných dvoch rokoch sa robili výskumy na potkanoch a primátoch zamerané na neurogenézu, pri ktorej vznikajú nové neuróny a zistilo sa, že práve hipokampus súvisí s učením. Či sa zmeny môžu odohrávať aj v iných častiach mozgovej kôry, sa v súčasnosti nevie.
(BBC, Scientific American)