CORVALLIS, OREGON. Na konci rohu, vyrastajúcom hore na hlave, mala tri oči.
Objav predstavuje novú čeľaď, rod a druh. Hoci oči na rohu určite zlepšovali "systém včasnej výstrahy" pred dravcami, táto hmyzia línia neskôr vymrela.
V časopise Cretaceous Research to oznámil popredný odborník na praveký hmyz George Poinar z Oregonskej štátnej univerzity v Corvallise (USA).
Predmetný kúsok jantáru pochádza z údolia Hukawng v Mjanmarsku. Datovaný bol do doby pred 97 až 110 miliónmi rokov, teda do druhohorného útvaru krieda.
Mucha bola malá, ale vzhľadom pôsobí odstrašujúco. Správa o jej objave podľa Georgea Poinara vhodne zapadá do aktuálne narastajúcej horúčky halloweenskych príprav. Nazval ju Cascoplecia insolitis, vo voľnom preklade z latinčiny "stará nezvyčajnosť". Mucha skutočne mala nezvyčajné znaky, ktoré jantár skvele zakonzervoval. Chýba len ľavá zadná časť brucha a kus ľavej zadnej končatiny.
"Nijaký hmyz, ktorý sa dosiaľ podarilo objaviť, nemá podobný roh, a všeobecne nijaký živočích nemá roh s očami na hornom konci," povedal Poinar.
Mucha podľa všetkého nebola dravá a živila sa peľom a nektárom malých (ako naznačuje jej roh) kvetov v tropickej džungli. Dokladajú to peľové zrnká na končatinách.
Vyzerá ale naozaj bizarne. "Jeden z odborných recenzentov môjho článku ju nazval monštrom a musel som uznať, že sa mohla páčiť iba inej muche toho istého druhu. Rozmýšľal som, že podľa jej podoby vyrobím halloweenske masky," povedal Poinar.
Keby z nej boli známe iba krídla, pripomínala by iné členky pravekej mušej skupiny Bibionomorpha. Na konci prvej fázy kriedy ale výrazné zmeny v prírodnom prostredí viedli k vysokému počtu čudných adaptácií živočíchov.
Vymierali živočíchy i rastliny zo skorších útvarov druhohôr, triasu a jury. Na scénu naopak vstupovali nové, napríklad kvitnúce rastliny, dodnes základ vegetácie. Roh s očami na konci sa hodil pre malé kvety, keď sa vyvinuli veľké, už nestačil.
Unikátnosť muchy Cascoplecia insolitis však nekončí "zrakovým rohom". Mala aj čudne tvarované tykadlá, anomálne dlhé končatiny a mimoriadne malé čeľuste. Po kvetoch sa pohybovala ľahko, ale odkázaná bola na malé čiastočky potravy.
"Táto mucha-jednorožec bola jedným z čúd sveta kriedy, hoci očividne predstavovala slepú uličku evolúcie," povedal Poinar.
Takže napokon zmizla zo scény. Či ale definitívne, to ukáže tohtoročný Halloween. Pri niektorých dverách v Oregone možno zazvoní strašidelná maska s krídlami, pazúrmi a rohom, z vrchu ktorého budú vyľakaných domácich prevŕtavať prenikavým pohľadom tri oči.
Hlavný zdroj: Komuniké Oregon State University z 26. októbra 2009.