Los Alamos 27. októbra (TASR)
Roadrunner zostavila firma IBM. Nachádza sa v Losalamoskom národnom laboratóriu, stredisku vývoja atómovej bomby počas druhej svetovej vojny a následne vodíkovej.
Ide o hybridný superpočítač z 18 jednotiek a vyše 3000 uzlov. Každý uzol sa skladá z dvoch dvojjadrových procesorov AMD Opteron a štyroch deväťjadrových procesorov PowerXCell 8i, ktoré slúžia ako výpočtové akcelerátory tie IBM vyvinula z procesorov Cell, ktoré sú zabudované napríklad v známej hernej konzole Sony PlayStation.
Akcelerátory sú špecifickou črtou Roadrunneru. Dokopy má Roadrunner 130.464 procesorových jadier, 13.824 opteronových a 116.640 powercellových.
Výsledkom je úžasný výpočtový výkon. Vlani v máji Roadrunner ako prvý na svete prekročil petaflopsovú hranicu. Predpona peta- označuje jednotku nasledovanú 15 nulami, čiže trilión, flops je anglická skratka počtu operácií s pohyblivou desatinnou čiarkou za sekundu. Lanský prvý krok za kritickú hranicu mal hodnotu 1,026 petaflopsov, potom v novembri dokonca 1,456 petaflopsov. Roadrunner teraz dosahuje výkon 1,105 petaflopsov, skonštruovaný je však tak, aby napokon dosiahol 1,7 petaflopsov.
To všetko z neho robí najrýchlejší superpočítač sveta. Využíva operačné systémy Linux a Fedora (nadstavba Linuxu). Zložky Roadrunneru zaberajú takmer 600 metrov štvorcových. Súčasne je ale štvrtým energeticky najúspornejším superpočítačom na svete ponúka 400 megaflopsov na jeden watt príkonu.
V septembri tohto roku sa skončili šesťmesačné skúšky Roadrunneru pri riešení veľmi zložitých vedeckých problémov. Tím Roadrunneru sa totiž rozhodol, že už testovanie musí priniesť cenné výsledky a že možnosti superpočítača najlepšie preveria reálne kontexty. Vybraných bolo desať projektov. Týkali sa napríklad vývoja vesmíru (najmä stále záhadnej tmavej hmoty a tmavej energie), evolučného pôvodu vírusu HIV (príčina AIDS), laserov využívajúcich mimoriadne vysoké energie, nanovlákien (potenciálny základ unikátnych nových materiálov), plazmových javov v zemskej magnetosfére, pri slnečných erupciách a fúznych jadrových reaktoroch a ničivých účinkov rázových vĺn na materiály. Roadrunner vo všetkých obstál so cťou a posunul hranice poznania.
Odteraz bude využívaný najmä na utajené úlohy, súvisiace s bezpečnosťou a spoľahlivosťou jadrového arzenálu USA, ktorý má odstrašiť všetkých potenciálnych protivníkov. Z času na čas ale opäť poslúži vede, ako aj na rozsiahle finančné výpočty a na modelovanie pre automobilový a letecký priemysel.
Z desiatich súčasných najrýchlejších superpočítačov sveta sa osem nachádza v USA, zvyšné v Nemecku. Zväčša sú vládne (vojenské a spravodajské) a firemné, používané najmä v ropnom a inom energetickom priemysle, vedecké úlohy "na plný úväzok" riešia iba dva.
Hlavný zdroj: Komuniké Los Alamos National Laboratory z 26. 10. 2009.
(Spolupracovník TASR Zdeněk Urban) hy