RIGA. Údajné dopadnutie meteoritu na lúku v Lotyšsku bolo iba súčasťou reklamnej kampane mobilného operátora Tele2, uviedol šéf marketingového oddelenia lotyšskej spoločnosti Janis Sproguis.
„Zodpovednosť za celý ten rozruch okolo meteoritu v skutočnosti niesla spoločnosť Tele2, ktorej zámerom bolo dosiahnuť, aby si lotyšská verejnosť začala veriť a videla, že s pomocou jedinej zaujímavej správy sa dá pritiahnuť pozornosť médií nielen doma, ale aj na celom svete,“ dodal Sproguis na tlačovej konferencii.
Predstaviteľ firmy vysvetlil, že kampaň bola úspešná, keďže Lotyšsko sa v pozitívnom zmysle slova skloňovalo po celom svete. „Samozrejme, niektorým ľuďom sa to páčilo, iným zas nie,“ povedal Sproguis, ktorý taktiež prisľúbil, že Tele2 odškodní štát za výdavky a nepríjemnosti spôsobené spomínanou kampaňou.
Lotyšská ministerka vnútra Linda Murnietseová pre ruskú tlačovú agentúru ITAR-TASS krátko predtým uviedla, že ľudia zapojení do tohto „nemiestneho žartu“ by mali byť potrestaní a pokutovaní.
Niekto si z ľudí vystrelil, tvrdili odborníci
Obrí kráter, ktorý vznikol v zemi, totiž nevytvorilo teleso z vesmíru, ale človek. Podľa agentúry DPA to oznámili lotyšskí geológovia, ktorí to považujú za niečí žart.
"Nič sem z neba nespadlo, tento kráter vykopali ľudia. A to je oficiálne vysvetlenie," poznamenal hlavný geológ Rižskej univerzity Girts Stinkulis na adresu deväť metrov širokej a tri metre hlbokej diery v zemi neďaleko mesta Mazsalaca ležiaceho pri hraniciach s Estónskom.
"Niekto tu zinscenoval veľký žart, rozhádzal chemické prvky a zapálil ich, aby potom rozšíril informácie o údajnom náraze meteoritu," doplnil kolegu geológ Dainis Ozols.
Majiteľka pozemku zarábala
Správa o dopade obrieho meteoritu vzbudila dnes ráno veľkú pozornosť v lotyšských i zahraničných médiách. Majiteľka poľa okamžite záujem o svoj pozemok využila a za jeden lat (asi 1,40 eura) predávala vstupenky na
prehliadku kráteru.
Uldis Nulle, vedec, ktorý pracuje v lotyšskom úrade pre životné prostredie, geológiu a meteorológiu a ktorý na miesto dorazil hneď v nedeľu, povedal, že z krátera stúpal dym. Podľa jeho prvého dojmu išlo o meteorit. Okraj
krátera bol vraj mierne vyvýšený a na jeho dne videl čierno-šedú škvrnu, čo sú podľa vedca znaky dopadu meteoritu.
Zahraniční experti však mali pochybnosti a tvrdia, že je veľmi nezvyčajné, aby taký veľký meteorit dopadol na Zem. Našu planétu ustavične bombardujú objekty z vesmíru, no väčšina z nich zhorí v atmosfére a nikdy nedopadne na povrch. V roku 2007 dopadol meteorit neďaleko jazera Titicaca v Peru a vytvoril 12 metrov široký a 5 metrov hlboký kráter.
Asta Pellinen-Wannberg, expert na meteority na Švédskom inštitúte vesmírneho výskumu, uviedol, že nepozná detaily lotyšskej udalosti, no skala by musela mať v priemere meter, aby vytvorila takú veľkú jamu.
Autor: čtk