BRATISLAVA. Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) organizuje pri príležitosti 400. výročia prvých astronomických pozorovaní planéty Jupiter a jeho mesiacov talianskym polyhistorom Galileom Galileim organizuje projekt Galileove noci.
Pôjde o pozorovania nočnej oblohy ďalekohľadmi observatória v Starej Lesnej v dňoch 22. až 24. októbra v čase od 19:00 do 22:30. Akcia sa koná v rámci Medzinárodného roku astronómie (IYA 2009). Informovali o tom organizátori na štvrtkovej tlačovej besede.
Okrem tejto akcie chystá AsÚ SAV pri príležitosti Týždňa vedy a techniky taktiež Deň otvorených dverí v Astronomickom ústave v Starej Lesnej, ktorý sa uskutoční v utorok 3. novembra v čase od 9:00 do 15:00 a od 17:00 do 22:00. Súčasťou akcie budú prednášky o zameraní ústavu a výsledkoch jeho vedeckej činnosti, rovnako ako pozorovania nočnej oblohy. V mesiacoch október a november si verejnosť môže v objekte observatória pozrieť aj výstavu repliky mechanizmu Antikythera, prvého mechanického počítača na výpočet polôh nebeských telies, ktorý skonštruovali okolo roku 150 p.n.l.
Repliku prístroja spolu s ôsmimi informačnými panelmi poskytla Aténska univerzita v rámci spoločného európskeho projektu Aurora Polaris programu celoživotného vzdelávania Grundtvig, ktorého účastníkmi sú okrem Slovenska, Veľká Británia, Grécko a Poľsko. Cieľom projektu Aurora Polaris, ktorý financuje Európska únia (EÚ), je zapojiť študujúcich seniorov do neformálnych príležitostí naviazaných na Medzinárodný rok astronómie a pripraviť pre nich edukačné zdroje z oblasti astronómie.
Projekt sa začal 1. augusta 2008 a potrvá až do 31. júla 2010.