BRATISLAVA. Slávnostné otvorenie 36. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm sa nieslo v znamení udeľovania ocenení.
Honour of Ekotopfilm si dnes v bratislavskom Primaciálnom paláci prevzal francúzsky fotograf a režisér snímky Home Yann Arthus-Bertrand . Po osobnostiach ako kozmonaut Ivan Bella, bývalý viceprezident USA a predstaviteľ environmentálnych kruhov Al Gore, spisovateľ, dramatik, významná osobnosť udalostí z novembra 1989 a bývalý prezident Českej republiky Václav Havel či prezidentka Ligy proti rakoviny Eva Siracká, sa tak stal dvanástym držiteľom tohto ocenenia. Ako povedal, pri preberaní akejkoľvek ceny myslí na dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktorí sa podieľajú na ochrane životného prostredia, a preto pocta patrí aj im.
Počas slávnostného otvorenia odovzdali tiež Národné podnikateľské ceny za životné prostredie 2009. V kategórii Manažérstvo ocenili firmy PCA Slovakia, Holcim a Kosit, v kategórii Produkt Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť, Stredoslovenskú energetiku a Slovenské energetické strojárne a v kategórii Proces zvíťazili spoločnosti Považská cementáreň, Hornonitrianske bane Prievidza a Calmit.
Medzinárodný festival filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm sa koná v Bratislave v Auparku od 19. do 22. októbra. Okrem súťažnej prehliadky filmov sa uskutočnia sprievodné podujatia ako pre odbornú, tak aj pre laickú verejnosť, Junior festival pre stredné a základné školy a rôzne happeningy. Na všetky podujatia je vstup voľný.
Tituly prihlásené na filmovú prehliadku obsahovo napĺňajú základnú myšlienku festivalu - trvalo udržateľný rozvoj ako nepretržitý proces, do ktorého musia byť zapojené všetky skupiny obyvateľstva. Sú rozdelené do kategórií Populárno-vedecké - veda a technika, Prírodopisné a prírodovedné, Človek a Zem, Investigatívna publicistika, Environmentálne príbehy, Nové médiá a Deti a mládež.
O víťazných tituloch v medzinárodnej súťaži rozhodne porota zložená z členov a členiek z Austrálie, Číny, Česka, Etiópie, Francúzska, Maďarska, Poľska, USA a Slovenska. V kategórii pre deti a mládež bude mať rozhodujúce slovo Junior porota s medzinárodným zložením študentov a študentiek od 14 do 18 rokov.
Zo slovenskej produkcie bojuje v súťažnej sekcii jedenásť titulov, vrátane Znovuzrodenie lesa v réžii Jany Sadloňovej, Carstensz - Siedma hora a Bhután - Hľadanie šťastia Pavla Barabáša či seriál Ovce.sk Jaroslava Barana. Do Košíc, konkrétne do kín obchodného centra Galéria, sa Ekotopfilm presunie 10. a 11. novembra, kde predstaví víťazné snímky. Na november je naplánovaná aj prehliadka víťazných titulov v Prahe.