SME

Kto sú najdôležitejší držitelia Nobelových cien?

Prírodoveda alebo literatúra? DNA či rádium? Žena alebo zástupy mužov? Prinášame desať najvýznamnejších držiteľov Nobelových cien.

(Zdroj: WIKIMEDIA)

BRATISLAVA. V pondelok udelili poslednú z tohtoročných Nobelových cien - aj keď Nobelova cena za ekonómiu je vlastne cena nepravá. No o jej laureátoch rozhoduje švédska Kráľovská akadémia vied, rovnako ako pri ostatných Nobelových cenách, s výnimkou kontroverzného ocenenia za mier. To udeľuje komisia nórskeho parlamentu a tento rok ho dala americkému prezidentovi Barackovi Obamovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si všetko o Nobelových cenách v roku 2009. KLIKNITE

Pri tejto príležitosti však možno aj trochu rekapitulovať. Britský denník Daily Telegraph sa rozhodol zverejniť zoznam desiatich najdôležitejších držiteľov v histórii Nobelových cien. Akí sú najdôležitejší Nobelovi laureáti podľa vás, našich čitateľov, môžete napísať do diskusie pod článkom.

SkryťVypnúť reklamu

Desať najvýznamnejších držiteľov Nobelovej ceny

Marie Curie

Bola vôbec prvou ženou, ktorú ocenili Nobelovou cenou. A zároveň aj človekom, ktorý dostal Nobelovu cenu aj za chémiu (1911) aj za fyziku (1903). Raz to bolo za jej výskum radiácie, druhýkrát zase za objavenie nových chemických prvkov.


Martin Luther King, Jr.

Americký aktivista pomohol zmeniť pohľad Spojených štátov na ľudské práva. Teória nie vždy znamená prax, no odkaz inak vo svojej dobe - v roku 1964 - najmladšieho držiteľa Nobelovej ceny za mier pretrval.

Albert Einstein

Jedna z najväčších osobností v histórii vedy, ktorá zreformovala ľudský pohľad na svet. Paradoxne, Einstein nedostal Nobelovu cenu za jeho teóriu relativity, ale v roku 1921 za objav fotoelektrického javu.

Francis Crick, James Watson a Maurice Wilkins

SkryťVypnúť reklamu

Ich prínos ľudstvu si poriadne začíname uvedomovať až dnes, keď génové inžinierstvo umožňuje nielen uľahčiť život, ale vedie aj k novým liekom. Táto trojica popísala štruktúru dvojzávitnice DNA. Ocenili ich v roku 1962.

Jean-Paul Sartre

Kontroverzný spisovateľ a filozof si zaslúži v tomto zozname byť najmä preto, že ako prvý laureát v histórii toto ocenenie v roku 1964 odmietol. O prínose jeho filozofie či literatúry k svetovej kultúre pritom môžeme iba špekulovať.

Alexander Fleming

Objaviteľ, aj keď azda náhodný, penicilínu. V roku 1945 si ocenenie rozdelil s Ernstom Chainom a Howardom Floreyim.

Hermann Muller

Američan, ktorý objavil a popísal mutačné účinky röntgenového žiarenia. Dôležitý je ale aj jeho odmietavý postoj k jadrovému zbrojeniu. Ocenili ho v roku 1946.

Alexandr Isajevič Solženicyn

SkryťVypnúť reklamu

Súostrovie Gulag pozná asi každý. Solženicyn v pracovných táboroch strávil časť života za listy, ktoré kritizovali tyranský komunistický režim. Cenu za literatúru získal v roku 1970.

Červený kríž

Získal cenu trikrát. Nobelova cena za mier sa totiž zvykne udeľovať aj rôznym organizáciám, aj keď skôr výnimočne. Červený kríž získal cenu dvakrát počas svetovej vojny (1917 a 1944). Tretí raz ho ocenili na sté výročie jeho vzniku (1963).

Clive Granger

Aby to nebolo úplne bez ekonómov - pričom môžeme diskutovať, či predmet ich záujmu vôbec možno považovať za tvrdú vedu - posledným na zozname je Velšan, ktorý v roku 2003 získal Nobelovu cenu za metódy, ktoré predstavovali revolúciu v analýze ekonomických štatistík.

Autor: tp

Nobelove ceny

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu