Na čo je COMT
Odbúrava z mozgu neurotransmiter dopamín. „Lenivá“ forma génu dopamín výraznejšie nelikviduje.
Dopamín ovplyvňuje krátkodobú pamäť a spracovanie informácií, jeho nedostatok nie je v mnohých prípadoch vítaný.
Vplyv rôznych variant génu COMT je však zložitejší, narúša napríklad emočnú rovnováhu či schopnosť zvládať stres.
BRATISLAVA. William Shakespeare by sa zrejme stavil, že ľudské vnútro je niečo ako čierna skrinka, do ktorej nevidieť. Môžeme iba počuť ozveny jej obsahu a vidieť často nezamýšľané výsledky jej činnosti. Nemôžeme sa však do nej pozrieť.
Vo svojom čase mal isto anglický klasik pravdu. Teraz sa však mnohí vedci snažia zistiť, ako táto čierna skrinka v skutočnosti funguje.
Načo je nám dopamínJedným z génov, ktorý podľa posledných výskumov významne ovplyvňuje naše myslenie aj správanie, je gén COMT (catechol-O-methyltransferáza).
Populárny gén už zaujal mnohé tímy genetikov. Kóduje totiž dôležitý enzým, čiže bielkovinu, ktorá ovplyvňuje rýchlosť chemických reakcií v organizme.
COMT má na starosti odbúravanie dopamínu, jedného z najdôležitejších prenášačov mozgových signálov (neurotransmiterov).
Znamená to, že ľudia s neaktívnou (čiže ľudovo povedané lenivou) formou tohto génu majú v mozgu, konkrétne v prefrontálnom kortexe, viac dopamínu.
Dopamín okrem motorických funkcií ovplyvňuje aj efektivitu spracovania informácií, pamäť a ďalšie kognitívne funkcie vrátane inteligencie, a taktiež sa stará o prežívanie emócií.
Ako ukázal výskum tímu Michaela Franka z americkej Brownovej univerzity v Providence, Rhode Island, viacej dopamínu znamená aj vyššiu snahu vyhľadávať nové zážitky a neveriť zaužívaným, aj keď osvedčeným postupom.
Možno si ľahko predstaviť, že lenivý gén COMT mohli mať nielen Einstein, Feynman alebo Beethoven, ale aj Napoleon či Kolumbus.
Pri génoch nie je nič istéNa prvý pohľad teda znamená „správna“ forma génu COMT dosť veľkú výhru v genetickej lotérii.
Nič však neplatí stopercentne, najmä nie to, čo je spojené s génmi. Vplyvy, ktoré sa utvárajú medzi génmi a variantmi (alelami) jednotlivých génov, sú zložité. Gény nie sú sólisti, skôr orchester, v ktorom hrá každý svoju melódiu.
Ukázal to iný výskum génu COMT, ktorý viedol Chun-Yen Chang, špecialista na vzdelávanie z Národnej taiwanskej univerzity v Tchaj-peji.
Vybral zo štyroch škôl 779 študentov, u ktorých zisťoval odchýlky v géne COMT. Jedna z jeho foriem - Met-158, je typická pre ľudí s vysokým IQ.
Changa zaujímalo, akí úspešní budú nositelia tejto formy génu pri prijímacích skúškach na prestížne školy, ktoré de facto rozhodnú o ďalšom živote študentov. Predpokladal, že inteligencia im pomôže zvládať lepšie aj náročné skúšky.
Bol to však omyl. Šesťdesiat študentov, ktorí mali génovú výbavu spojenú s vyššou inteligenciou, dosiahlo horšie výsledky ako ostatní v prírodných aj spoločenských vedách. Ich skóre v matematike, angličtine, čínštine a písaní sa pohybovalo taktiež skôr pod priemerom.
Aj rola génu COMT je teda dvojsečná. Ako ukázali predchádzajúce výskumy, jeho rôzne varianty sú spojené nielen s vyššou inteligenciou, ale aj s náchylnosťou na duševné choroby a s emočnou nevyrovnanosťou.
V silno stresujúcich podmienkach, akými sú prijímacie skúšky, to môže zohrať rozhodujúcu úlohu.