BRATISLAVA. Nobelove ceny sú iné, než akékoľvek ďalšie výročné ocenenia. Keď odhliadneme od faktu, že občas ich sprevádzajú aféry i škandály (ktoré sa niekedy týkajú aj kupovania hlasov a lobingu), sú to stále najdôležitejšie a najprestížnejšie celosvetové ocenenia. A od ostatných sa líšia aj tým, že prakticky sa nedajú predpovedať. Napriek tomu sme sa rozhodli, že prinesieme aspoň nejaké tipy na zisk Nobelových cien v roku 2009. Aj keď tieto tipy treba brať so značnou rezervou.
Na rozdiel od trebárs literárnej Bookerovej ceny totiž Nobelove ceny nemajú klasické shortlisty. A neudeľujú sa za objav či literárne dielo vydané/uskutočnené výhradne v uplynulom roku. Znamená to potom napríklad aj to, že stávkové kancelárie prakticky nevypisujú (alebo len výnimočne) na tieto ocenenia kurzy.
Napriek tomu však jestvuje niekoľko odvážlivcov, ktorí zverejnili svoje odhady na ocenenia, ktoré začnú odovzdávať už v pondelok. Najskôr za fyziológiu a medicínu, v utorok za fyziku, v stredu za chémiu, vo štvrtok za literatúru, v piatok za mier a 12. októbra za ekonómiu.
Ekonómia
V dobe celosvetovej hospodárskej krízy sa odhaduje, že Nobelova cena za ekonómiu (oficiálne Cena Švédskej banky za ekonómiu na pamiatku Alfreda Nobela) by mohol dostať ekonóm či inštitút, ktorý má čosi spoločný s predpoveďou, odhadom dôsledkov či návrhom riešení týkajúcich sa dopadov globálnej finančnej depresie.
Inštitút Thomson Reuters, ktorý od roku 2005 trafil pätnástich držiteľov Nobelovej ceny (na svoje odhady používa aj index citácií), odhaduje, že túto cenu by si mohli odniesť nasledujúci vedci:
ERNST FEHR
Profesor and riaditeľ Institute for Empirical Research in Economics, švajčiarska Univerzita v Zurichu. V roku 2004 získal Cogito Prize of the Cogito Foundation a v roku 2008 Cenu Marcela Benoista.
MATTHEW J. RABIN
Profesor ekonómie na Kalifornskej univerzite v Berkley. V roku 2006 získali Cenu Johna von Neumanna.
WILLIAM D. NORDHAUS
Sterlingov profesor ekonómie na univerzite v Yale. V roku 2005 získal Distinguished Fellow Award of the American Economic Association.
MARTIN L. WEITZMAN
Profesor ekonómie na Harvardskej univerzite.
JOHN B. TAYLOR
Profesor ekonómie na Stanfordskej univerzite. V roku 2005 získal ceny Alexandra Hamiltona a George P. Schultza.
JORDI GALI
Profesor ekonómie a riaditeľ Center for Research in International Economics. V roku 2008 získal Premi Societat Catalana d¹Economia a cenu za najlepší článok na NBER'S International Seminar on Macroeconomics.
MARK L. GERTLER
Profesor ekonómie na New York University. V roku 2008 získal cenu za najlepší článok na NBER'S International Seminar on Macroeconomics.
Chémia
The Wall Street Journal sa rozhodol predpovedať držiteľov tohtoročných a výhradne prírodovedných Nobelových cien na základe iných ocenení i rozhovorov s vedcami, ktorí už držiteľmi ceny sú. Za chémiu podľa nich ocenenie získa niekto nasledujúcej o skupiny.
ARTHUR HORWICH
Profesor genetiky a pediatrie na Yale. Skúmal spôsob ako zastaviť či pribrzdiť postup Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby.
RICHARD A. LERNER a GREG WINTER
Skúmali spôsob, ako vytvoriť protilátky, ktoré sú oveľa rôznorodejšie než tie, ktoré dokáže vytvoriť náš vlastný imunitný systém.
KRZYSZTOF MATYJASZEWSKI
Profesor na Carnegie Mellon University. Jeho výskum umožňuje vytvárať umelé materiály, ktoré majú vlastnosti, čo nemajú napríklad plasty.
Thomson Reuters zase držiteľov Nobelovej ceny za chémiu odhaduje nasledovne.
MICHAEL GRÄTZEL
Profesor and riaditeľ švajčiarskeho Laboratory of Photonics and Interfaces. V roku 2007 získal Harvey Prize of Technion a v aktuálnom roku International Balzan Award.
JACQUELINE K. BARTON
Profesorka chémie na Kalifornskom inštitúte technológií. V roku 2007 získala Cotton Medal of the American Chemical Society a Pauling Medal of the American Chemical Society.
BERND GIESE
Profesor na katedre chémie na švajčiarskej Bazilejskej univerzite. V roku 2005 získal Tetrahedron Prize in Creativity in Organic Chemistry a v aktuálnom roku Norris Award in Physical Organic Chemistry of the American Chemical Society.
GARY B. SCHUSTER
Profesor na School of Chemistry v Institute of Technology v Atlante. V roku 1994 získal Arthur C. Cope Award of the American Chemical Society.
BENJAMIN LIST
Profesor na inštitúte Maxa Plancka. V roku 2007 získal AstraZeneca Award in Organic Chemistry a v roku 2003 Carl Duisberg Memorial Award of the German Chemical Society.
Fyzika
Wall Street Journal to odhaduje takto.
ROBERT BROUT, FRANÇOIS ENGLERT a PETER W. HIGGS
Azda ani netreba vysvetľovať, za čo vlastne. Ceny by išla za predpovedanie spôsobu, akým vlastne častice nadobúdajú svoju hmotnosť. Hovorí sa o Higgsovom bozóne, ten však stále čaká na spustenie LHC v CERNe a potvrdenie existencie.
SUMIO IIJIMA
Profesor materiálovej vedy a inžinierstva ma Meijo University. Za prácu na vývoji nanotrubíc.
DANIEL KLEPPNER
Emeritný profesor fyziky na MIT. Jeho práca okrem iného umožnila konštrukciu presných atómových hodín.
Odhad Thomson Reuters je úplne iný.
YAKIR AHARONOV
Profesor na Chapmanovej univerzite. V roku 1998 získal Wolf Prize a v roku 2006 EMET Prize in the Exact Sciences.
SIR MICHAEL V. BERRY
Emeritný profesor fyziky na University of Bristol. V roku 1998 získal Wolf Prize a v roku 2005 Polva Prize of the London Mathematical Society.
JUAN IGNACIO CIRAC
Riaditeľ teoretickej divízie na Inštitúte Maxa Plancka pre kvantovú optiku. V roku 2006 získal Prince of Asturias Award for Technical and Scientific Research v tento rok aj cenu BBVA Foundation Frontiers of Knowledge.
PETER ZOLLER
Profesor fyziky na inssbruckom Institute for Theoretical Physics. V roku 2009 získal cenu BBVA Foundation Frontiers of Knowledge.
SIR JOHN B. PENDRY
Profesor na londýnskej Imperial College of Science and Technology. V roku 2005 získal Descartes Research Prize of the European Union a o rok neskôr Royal Medal of the Royal Society of London.
SHELDON SCHULTZ
Profesor fyziky na Kalifornskej univerzite. Vytvoril nový druh materiálov s dosiaľ nevídanými vlastnosťami.
DAVID R. SMITH
Profesor a riaditeľ Center for Metamaterial and Integrated Plasmonics na Duke University. V roku 2005 získal Descartes Research Prize of the European Union.
Medicína a fyziológia
Wall Street Journal odhaduje, že túto cenu by mohol získať skôr tím ako jednotlivec.
VICTOR AMBROS a GARY RUVKUN
Objavili triedu malých ribonukleových kyselín, ktoré regulujú zapínanie a vypínanie génov. Je to dôležité pre vývoj bunky či celého organizmu.
ELIZABETH BLACKBURN a CAROL GREIDER
Zistili, ako je na chromozómoch zabezpečená ochrana genetickej informácie. Mohlo by to viesť napríklad k lieku na rakovinu.
SHINYA YAMANAKA
Profesor na univerzite v Kjóto. Jeho výskum viedol k zisteniu, ako sa dajú preprogramovať dospelé bunky na bunky embryonálne.
Thomson Reuters má nasledujúce odhady. S Wall Street Journal sa však zhodol na mene Elizabeth Blackburn.
ELIZABETH H. BLACKBURN
Profesorka biológie a fyziológie na Kalifornskej univerzite. V roku 2006 získala Albert Lasker Basic Medical Research Award a tento rok aj Paul Ehrlich and Ludwig Darmstaedter Prize.
CAROL W. GREIDER
Profesor a riaditeľ katedry molekulárnej biológie a genetiky na Johns Hopkins School of Medicine. V roku 2006 získal Albert Lasker Basic Medical Research Award a tento rok aj Paul Ehrlich and Ludwig Darmstaedter Prize.
JACK W. SZOSTAK
Profesor genetiky na Harvard Medical School. V roku 2006 získal Albert Lasker Basic Medical Research Award a minulý rok Dr. A.H. Heineken Prize for Biochemistry and Biophysics.
JAMES E. ROTHMAN
Profesor na univerzite v Yale. V roku 2002 získal Lasker Award in Basic Medical Research a Louisa Gross Horwitz Prize.
RANDY SCHEKMAN
Profeso na univerzite v Berkeley. V roku 2002 získal Lasker Award in Basic Medical Research .
SEI JI OGAWA
Riaditeľ tokijských Ogawa Laboratories for Brain Function Research a Hamano Life Science Research Foundation. V roku 2007 získal ISMAR Prize of the International Society of Magnetic Resonance a minulý rok aj Olli V. Lounasmaa Memorial Prize of Finland.
Literatúra
Nobelova cena za literatúru sa odhaduje azda najťažšie. Odvahu našla iba tlačová agentúra Reuters, ktorá tvrdí, že cenu by mohol získať izraelský spisovateľ Amos Oz. Vo svojich knihach opisuje izraelskú minulosť i súčasnosť či nepodarený pokus o mierový proces. Favoritom ocenenia bol už minulý rok, no Nobelovu cenu nakoniec získal Jean-Marie Gustave Le Clezio.
Ďalší favoriti na cenu sú pre tento rok Alžírčanka Assia Djebarová a americká spisovateľka Joyce Carol Oates.