Získalo naň nenávratný finančný príspevok 33,13 milióna eur (1 miliarda Sk). Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ CVTI SR Ján Turňa.
Prostredníctvom CVTI sa tak k všetkým získaným informačným zdrojom dostane celá odborná verejnosť, čo predstavuje približne 17.000 ľudí. Projekt je určený predovšetkým im.
"Dátové centrum bude obsahovať informácie zo všetkých vedných odborov a prvýkrát v histórii Slovenska sa zameria aj na informácie z kultúry a školstva," uviedol Turňa. Prakticky to znamená, že v informačných kultúrnych zdrojoch budú obsiahnuté plnotextové odborné časopisy, knihy či elektronické umelecké diela, ktoré si užívateľ môže v databáze vyhľadať.
"Cenné informácie môžu využívať študenti, ktorí pracujú na svojich diplomových prácach, teda sú v piatom ročníku magisterského štúdia," spresnil Turňa. Iba táto kategória vysokoškolákov sa totiž považuje za odbornú verejnosť.
Záujemcovia sa môžu prihlásiť ako členovia CVTI a čitatelia vedeckej knižnice, nalogovať sa na portál centra a vďaka otvorenému prístupu budú mať možnosť vyhľadávať v databázach to, čo potrebujú, sťahovať si knihy a čerpať znalosti. Zdroje obsahujú len autorsky vysporiadané diela. Centrá týchto databáz budú dve. Jedno v Bratislave a druhé na Žilinskej univerzite.
Jednou z ďalších zložiek uvedeného projektu je aj zabezpečenie plagiátorského softvéru pre vysoké školy a univerzity. "Školy majú oň veľký záujem. Každý sa dnes bojí plagiátorstva. Vedecké práce sa vedcami vykrádajú čoraz viac," uviedol Turňa.
Peniaze zo štrukturálnych fondov Európskej únie by mali pokryť náklady na realizáciu tohto projektu na päť rokov. "Potom je už na vedeckých pracovníkov a školách, aby sa dohodli a náklady po vypršaní limitu dokázali z vlastných zdrojov zafinancovať," dodal na záver Turňa.
Projekt sa má začať realizovať v tomto roku, trvať by mal do konca roka 2014.
(1 EUR = 30,1260 SKK)