BRATISLAVA. Skoro dva milióny. Toľko pozná človek živočíšnych a rastlinných druhov. Známe však zďaleka nie sú všetky, odhaduje sa, že to môže byť iba pätina pozemského života. Je teda stále čo objavovať, napríklad aj v delte ázijskej rieky Mekong - desiatej najdlhšej a najväčšej rieky sveta.
Cenné územie
Zubatá žaba, ktorá sa živí vtákmi a ostatnými žabami, gekón, ktorý je fľakatý ako leopard a aj očami pripomína mačku, či krvavočervená rybka z Barmy. To sú len niektoré zo 163 novoobjavených druhov z povodia Mekongu. Rieka, ktorá preteká Čínou, Thajskom či Mjanmarskom je tak po nedávno zverejnenom náleze desiatok nových druhov z Papuy-Novej Guiney ďalším miestom na Zemi, ktoré skrýva neznáme tvory.
Niektoré sú väčšie, iné menšie, no väčšina z týchto druhov žije len na jednom konkrétnom území. Je ich však relatívne málo, a v prípade necitlivého ľudského zásahu im hrozí vyhynutie. Azda preto WWF, Svetový fond divočiny, zverejnil objav až teraz, aj keď sa výskum v oblasti konal počas minulého roku. Od pondelka totiž zasadá v Bangkoku výbor, ktorý pripravuje na veľké decembrové klimatické stretnutie v Kodani podklady a program.
Zoznam WWF pritom obsahuje asi sto nových rastlín, 28 druhov rýb, osemnásť plazov, štrnásť obojživelníkov, dvoch cicavcov a jeden druh novoobjaveného vtáka.
Žaba dravec a gekón mačka
Leží vo vlhkom poraste neďaleko brehu rieky. S ústami s niekoľkými drobnými zubami čaká na svoju obeť. Taká je thajská žaba lomnonectes megastomias a jej obeťou nemusí byť len hmyz, ale aj ostatné žaby, malé druhy vtákov či hlodavce.
„Po tisícročiach skrývania sa sú tieto druhy konečne známe, no jestvuje ešte oveľa viac, ktoré len treba objaviť,“ povedal podľa britského denníka Guardian Stuart Chapman z WWF, ktorý riadi program zaoberajúci sa riekou Mekong.
Goniurosaurus catbaensis je zase gekón, ktorý žije na vietnamskom ostrove Cat Ba.
Vyzerá ako mačkovitá šelma, hľadí zrakom dravca a jeho telo pokrývajú škvrny, ktoré by ste čakali skôr u loviaceho cicavca ako u nejakého plaza. Aj keď práve gekóny sa vyznačujú rôznymi škvrnami na tele.
Ohrozená ryža
Okolie rieky Mekong má ideálne podmienky na život rôznych druhov živočíchov. Nachádzajú sa tu nielen vlhké dažďové lesy, ale aj vysoké hory. Raritné rastliny a živočíchy však ohrozuje rozvoj v niektorých regiónoch, podobne ako klimatické zmeny.
Ich dôsledkom by mohlo byť zdvihnutie hladiny morí. Čo i len metrové stúpnutie by však v delte rieky neznamenalo len ohrozenie morského života, ale aj ľudí, ktorí v oblasti žijú a pracujú.
V delte Mekongu sa totiž pestuje množstvo ryže a jej nedostatok by mohol spôsobiť migráciu obyvateľstva.
Tá by sa následne podpísala na ďalších regiónoch a ich ekosystémoch.