BRATISLAVA. Hovorí sa, že každý skutočný génius musí byť tak trochu bláznom. Výnimočnosť v jednej oblasti robí človeka úplne nepoužiteľným v inej, prípadne vo všetkých ostatných.
Vedci teraz potvrdili, že to tak naozaj môže byť. Zistili, že kreatívni ľudia majú gén, ktorý pravdepodobne súvisí s depresiou a rôznymi psychózami.
Za kreativitou hľadajte proteín
Môže to byť zvláštne nutkanie géniov, ktorí sami seba nikdy nepovažujú za dosť dobrých. Ale môže za tým stáť aj proteín nazývaný neuregulín 1, ktorý plní dôležitú úlohu pri vývoji mozgu.
Vedci ho však spájajú aj s duševnými ochoreniami, ako sú schizofrénia či bipolárna afektívna porucha. Tá, v minulosti tiež nazývaná maniodepresívna psychóza, spôsobuje časté zmeny nálad, od depresie až k mánii.
Podľa Daily Telegraph výskum budapeštianskej Semmelweisovej univerzity sledoval ľudí, ktorí sami seba považovali za výnimočných: kreatívnych aj komplikovaných.
Vedci ich najskôr otestovali, aby zistili, ako veľmi kreatívni naozaj sú. Kládli im nezvyčajné otázky a očakávali najprekvapujúcejšie a najoriginálnejšie odpovede. Tie neskôr vyhodnotili.
Dobrovoľníci výskumníkom do dotazníkov tiež uviedli, aké kreatívne veci v život dosiaľ vykonali.
Normálnych robí lepšími
Nakoniec maďarskí odborníci dobrovoľníkom odobrali vzorky krvi a podľa štúdie uverejnenej v časopise Psychological Science zistili, že medzi kreativitou a neuregulínom 1 je jasná spojitosť. Neuregulín je kľúčový pre normálny vývoj nervovej sústavy i srdca.
Vedci však dosiaľ netušili, že okrem schizofrénie môže súvisieť aj s genialitou. „Dobrovoľníci so špecifickým variantom tohto génu však mali častejšie vysoké skóre v kreatívnych hodnoteniach,“ povedal podľa britského denníka Szabolcs Kéri, šéf výskumného tímu. Dodal, že ich štúdia je prvou, ktorá naznačuje genetickú súvislosť medzi psychózami a čímsi pozitívnym.
„Molekulárne faktory, ktoré sú späté s duševnými poruchami, no sú prítomné aj u zdravých ľudí, môžu viesť i k výhodám, ktoré nám umožňujú myslieť kreatívnejšie.“