BRATISLAVA. Vo filmoch to vyzerá jednoducho. Na Zemi pristane príjemný ET mimozemšťan, s hrdinom si podá ruku, naučí celé ľudstvo pár trikov a všetci žijú šťastne, až kým nenastane druhá verzia udalostí.
To na Zemi nikto nepristane, ale už ďaleko za slnečnou sústavou sa rozhodne modrastú planétu s akýmisi dvojnožcami zničiť. Pretože sa na nej nachádza nejaký zdroj neuveriteľne silnej energie (alebo hodnoty), bez ktorého mimozemšťania nemôžu fungovať.
Skutočnosť je oveľa nudnejšia. O prítomnosti mimozemskej rasy niet dôkazov a vedci sa tešia aj z nálezu vody na Mesiaci či Marse alebo aspoň z nového typu rádiového signálu, ktorý na začiatku skúmania nevedia ani identifikovať.
Malý mužík je hviezda
Práve pred päťdesiatimi rokmi v prestížnom magazíne Science vyšiel článok s názvom Hľadanie medzihviezdnej komunikácie. Odpoveďou naň bol vznik inštitútu SETI, centra, ktoré sa už polstoročie zaoberá hľadaním rádiových dôkazov o existencii cudzej vesmírnej inteligencie.
Na počiatku bol astronóm Frank Drake, ktorý v roku 1960 namieril 26-metrový rádioteleskop na hviezdy Tau Ceti a Epsilon Eridani. Odvtedy sa hľadači mimozemského života niekoľkokrát nazdávali, že niečo našli. V roku 1967 napríklad zaregistrovali zvláštny signál zo vzdialenej hviezdy: relatívne rýchlo pulzoval.
Signál dostal meno LGM-1, „little green men“, po malých zelených mužíčkoch. Ukázalo sa však, že astronómovia objavili nový typ objektu. Neutrónovú hviezdu, pulzar.
Vesmírny pútnik
V čomsi podobný bol podľa Daily Telegraph aj o desaťročie mladší objav. Rádioteleskop na štátnej univerzite v Ohiu zaznamenal signál, ktorý nevedel zaradiť. Napísali teda k nemu poznámku „wow!“ a pod týmto označením je dnes nález známy. Úkaz sa však už nikdy neobjavil a niektorí vedci si myslia, že išlo len o rádiový odraz od nejakého kozmického odpadu. V ten istý rok však NASA vypustila do vesmíru sondy Voyager, ktoré na palube nesú zlaté disky s informáciami o Zemi, Mozartovu hudbu i pozdravy v 54 jazykoch sveta.
Dnes je Voyager 1 asi najvzdialenejší ľudský objekt a NASA predpokladá, že v roku 2015 opustí našu slnečnú sústavu a dostane sa do medzihviezdneho priestoru. Možno ju tam nájdu nejakí inteligentní tvorovia.
Medzitým sa dá zapojiť do programu SETI@home. Ten pri hľadaní mimozemských signálov využíva dobrovoľníkov a ich počítače pripojené na internet.
Medzičasom by malo ľudstvo dúfať, že prípadní návštevníci si zvolia prvý z dvoch v úvode načrtnutých filmových scenárov.