MEXIKO, BRATISLAVA. Niektoré zo starých mayských pyramíd mohli slúžiť aj ako akási obdoba hudobného nástroja. Podľa zistení vedcov totiž pyramída El Castillo rovnako ako napríklad Mesačná pyramída v Teotihuacáne vydáva zvuky, ktoré pripomínajú dopad dažďových kvapiek do nádoby s vodou.
Aj staré masky
Že takéto zvuky vydáva stavba v Chichen Itzá, sa vedelo už v minulosti. Podľa New Scientist odborníci z amerického Inštitútu technológií v Georgii a mexickej Profesionálnej školy mechanického a elektrického inžinierstva zistili, že podobným spôsobom sa správa aj ďalšia pyramída. Dôležitejšie však bolo zistiť, prečo sa pyramídy takto správajú a aký bol na toto správanie dôvod.
Stačí sa pritom postaviť k základni stavby a počúvať zvuk, ktorý vydávajú kroky napríklad po schodoch pyramídy stúpajúceho turistu. Vedci si teraz myslia, že jeho príčinou sú pravdepodobne zvukové vlny, ktoré sa rôzne odrážajú, keď postupujú nadol schodmi pyramídy.
Spojitosť z dažďom naznačuje aj ďalší nález. Pôvodne sa predpokladalo, že pyramída El Castillo je zasvätená mayskému bohu Kukulkanovi. Jorge Cruz z mexickej školy si však tvrdí, že mohla byť aj svätostánkom Chaaca, boha dažďov. Jeho maska sa našla na vrchole oboch pyramíd v Chichen Itzá i v Teotihuacáne.
Zvuk nie je hudba
„Väčšina, ak nie všetky mayské pyramídy, boli považované za sväté hory, miesta, kde sa zhromažďujú mraky a vzniká dážď,“ povedal podľa New Scientist Francisco Estrada-Belli, archeológ na Bostonskej univerzite.
Zdôrazňuje však, že to, že nejaké pyramídy vydávajú zvuky, ešte neznamená, že ich môžeme považovať za hudobné nástroje. Navyše, staré mayské texty o ničom podobnom nehovoria.
Autor: tp