BAJKONUR, BRATISLAVA. Červený nos, úsmev klauna a cirkusový kabaret. Tak nejako vyzerá najnovší vesmírny turista. Je z Kanady, na konte má dve a pol miliardy dolárov a založil slávny cirkus či akrobatický muzikál Cirque du Soleil. Volá sa Guy Laliberte.
Život v rozprávke
Hovorí sa tomu plnenie detských snov. „Aj keď mojím snom až tak nebolo letieť do vesmíru. Chcel som žiť v rozprávke,“ cituje Laliberta agentúra Reuters. Vesmírne sny uskutočniteľné sú. Len stoja 35 miliónov dolárov, ktoré Laliberte zaplatil za siedmu turistickú miestenku na ruskej kozmickej lodi Sojuz i za dvanásť dní na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS. Z kazašského kozmodrómu Bajkonur by mal odštartovať na budúci týždeň.
Možno to nie je až taká zlá kúpa, kanadský „cirkusant“ asi bude na dlhý čas posledným vesmírnym turistom, aj keď Rusi neradi hovoria o turistoch a označujú ich za plnohodnotných členov posádky. Spojené štáty totiž plánujú vyradiť z prevádzky flotilu svojich vesmírnych raketoplánov a lety na ISS s posádkou na palube tak ostanú len v réžii Rusov. Na nejakých turistov, i keď dobre platiacich, možno nezostane čas ani priestor.
Chráňme zdroje vody
Na prvý pohľad to môže pre Laliberta vyzerať ako zábavný výlet. Na palubu ISS privezie náklad červených klaunských nosov, rozdá ich posádke, predvedie nejaké cirkusové číslo a z vesmíru porozpráva ľuďom na Zemi, aký problém majú niektoré krajiny s vyhovujúcou pitnou vodou. Takéto dobrodružstvo však vyžaduje relatívne komplikovanú prípravu. Aj v tomto mal však Kanaďan šťastie. Bežne sa na kozmický turistický let s Rusmi pripravuje niekoľko mesiacov, čaká sa naň dlho a stojí asi 20 miliónov dolárov.
Jedno miesto sa však začiatkom tohto roku nečakane uvoľnilo a Lalibert tak dostal možnosť letieť. Päťdesiatročný miliardár sa musel pripraviť len za niekoľko týždňov.
Predpokladalo sa pritom, že posledným vesmírnym turistom Roskomosu bude na dlhý čas marcová misia s Charlesom Simonym. To totiž na ISS ešte neboli šiesti astronauti. Dnes sú a na stanici tak veľa miesta pre turistov neostáva.
Ruská kozmická agentúra však financuje aj vďaka komerčným letom do vesmíru svoj drahý vesmírny program. Ak Američania vyradia raketoplány, už to nebude potrebovať. Od Spojených štátov si plánuje účtovať komerčné ceny.
Z hltača ohňa kozmonaut
Guy Laliberte začínal na ulici ako hltač ohňa. Vypracoval sa, v roku 1984 založil inovatívny Cirque du Soleil, kde sa kombinuje cirkusová akrobacia, prvky muzikálu, divadla i opery s výkonmi profesionálnych klaunov a cirkusantov. Jeho predstavenia sú považované za jedny z najlepších, ak nie najlepšie v cirkusovom svete.
Dnes Laliberte hovorí o rozprávke, ktorá sa stala skutočnosťou. Jednou z jej súčastí je aj plánovaný výlet do kozmu.