vírusy budú striehnuť mravce. Digitálne.
Vývojársky tím z Wake Forest University v Severnej Karolíne experimentuje s novou architektúrou antivírusovej ochrany. Namiesto toho, aby bol každý počítač pod dohľadom komplexného balíka, v sieti monitorujú situáciu jednoduché, jednoúčelové softvérové moduly – mravce. Každý z nich reaguje na neštandardné situácie a k riešeniu prizýva ostatných súkmeňovcov, aby vyhodnotili riziká. Aj keď žiadny z nich nedokáže infiltráciu, červa či vírus odhaliť, spolu s minimálnym nárokom na výpočtové prostriedky identifikujú aj neznáme hrozby.
Digitálny svet je klonom toho skutočného. Mravce v počítačovej sieti značkujú svoje nálezy, aby dali ostatným podnet na preskúmanie. Ak k prvej značke pribudne množstvo ďalších, je zrejmé, že čosi nie je v poriadku. Riziká sú tak odhalené bez toho, aby museli pracovať s databázou príznakov a fragmentov kódu, ktorými antivírusy odhaľujú hrozby dnes. Niektoré antivírusové programy používajú heuristické metódy, na to aby odhalili aj neznáme hrozby, nesledujú však príznaky, ale aktivity.
Pracovný koncept už vyskúšali naostro. Mravce v sieti odhalili červa podľa príznakov, ktoré zanechal na počítačoch. Zatiaľ je vývoj iba v plienkach. Cieľom je vyvinúť taký systém, ktorý by v knižniciach, školských sieťach či podnikových infraštruktúrach dohliadal na systémy bez toho, aby boli vyťažované viac ako musia.